2014. szeptember 18.
Koszorúzással emlékeztek Pulszky Ferencre születésének 200. évfordulóján a reform- és dualizmus kori politikus, régész, műgyűjtő sírjánál a Fiumei út Nemzeti Sírkertben 2014. szeptember 17-én.
Koszorúzással emlékeztek Pulszky Ferencre születésének 200. évfordulóján a reform- és dualizmus kori politikus, régész, műgyűjtő sírjánál a Fiumei út Nemzeti Sírkertben 2014. szeptember 17-én.
Pulszky Ferenc rendkívül gazdag és sokrétű életművében világpolgárság és patriotizmus, tudomány és politika között épített a nemzet felemelkedését szolgáló hidakat - méltatta az 1848-49-es szabadságharc alatt külügyminiszterként is működő Pulszkyt Pók Attila, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet igazgatói megbízottja.
A Nemzeti Örökség Intézete által szervezett megemlékezésen beszédet mondott még Dr. Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, aki kiváló tudósként méltatta Pulszkyt, majd hozzátett, hogy a nagyszerű politikus írói, újságírói tehetsége révén páratlan életművet hagyott hátra az utókornak. Bölcs gondolatai, intelmei a mai napig érvényesek – tette hozzá a főigazgató.
Csorba László történész, az egykor Pulszky Ferenc által is vezetett Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója hangsúlyozta: az egykori tudós-politikus munkássága ezer szállal kötődik a mához.
Hosszú életművéből Csorba László egy momentumot emelt ki: 1848. március 15. után a közelgő jogegyenlőség következményeitől tartva a székesfehérvári polgárság úgy döntött, hogy kiutasítja a városból a zsidókat. Pulszky ekkor a Közcsendi Bizottmány tagjaként Székesfehérváron termett, és részben határozottsággal, részben meggyőzéssel elérte, hogy a fehérvári polgárok vonják vissza döntésüket.
A szabadság nem veszt semmit értékéből, ha más is részesül belőle - foglalta össze Pulszky akkori beszédének lényegét Csorba László, hangsúlyozva: „ennek a zseniális embernek” az útmutatásait ma is érdemes követni.
A megemlékezést követően Pulszky Ferenc sírján koszorút helyezett el a Nemzeti Örökség Intézete, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság, Józsefváros Önkormányzata, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Pulszky Társaság, valamint a Magyarországi Szimbolikus Nagypáholy Galilei Páholy.
Radnainé Fogarasi Katalin, a NÖRI elnöke a koszorúzás után az MTI-nek elmondta, hogy az intézet a megemlékezésre saját költségvetéséből felújította Pulszky Ferenc síremlékét, és még idén számos méltatlan állapotú, védett sír rendbetételét tervezi.
Forrás: NÖRI/MTI