January
29
Tuesday
Ma száz éve annak, hogy Balassagyarmat sikeresen vívta meg városvédő harcát, kiűzve a megszálló cseh katonaságot. Ezzel Magyarország része maradt, és az Országgyűlés döntése alapján 2005 óta a Civitas Fortissima, azaz a legbátrabb város címet viselheti.
1919. január 14-én a csehszlovák csapatok átkeltek az Ipoly-folyón, elfoglalták a vasútvonalat, majd egy negyven tagú különítmény bevonult Balassagyarmatra, az ott állomásozó katonák pedig – utasításra – puskalövés nélkül távoztak a városból. Az új államhatalom képviseletében Bazovszky Lajos zsupán a közigazgatás átadását, illetve a hivatalos személyek Prágára való felesküdését követelte. A helyi tisztviselők azonban január 27-én megegyeztek az ellenállásról, s elkezdték szervezni a fegyveres felkelést. A cseh katonaság jelentős erőfölényét ellensúlyozandó, a balassagyarmati polgárok és munkások küldöttséget intéztek a legközelebbi honvéd alakulathoz, Magyarnándorra.
1919. január 29-én hajnal négy órakor indult meg az akció, melynek kulcsfontosságú hadászati célpontja, a megszállókkal teli laktanya épülete volt. A meglepetés erejének köszönhetően a támadók sikerrel elfoglalták harcállásaikat és több irányból rohamozták a laktanyát, felemás sikerrel: Augustin Lauka főhadnagy, a csehek parancsnoka elesett, emberei azonban szívósan ellenálltak. Nem sokkal később megadásra szólították fel az ellenséget, akik ki is tették a fehér zászlót, azonban a laktanya felé futó magyar katonákat sortűzzel fogadták.
A honvédek megkezdték a visszavonulást a közeli Szügy felé, állásaikat délutánra azonban a városi polgárok, a vasúti munkások és a gimnáziumi tanulók vették át. A patthelyzetet a kormány által segítségül küldött iglói géppuskás tanoncok érkezése, valamint a több irányból közeledő, különböző magyar katonai egységek közeledése oldotta fel. Még aznap 78 csehszlovák katona adta meg magát, másnapra pedig az összeset átszorították az Ipoly túlpartjára.
Balassagyarmatot példamutató vitézségéért 2005-ben tüntette ki a magyar országgyűlés: „Az Országgyűlés fejet hajt Balassagyarmat lakóinak és védőinek az 1919-es támadás idején a város hősies védelmében tanúsított bátor magatartása előtt, ezért az alábbi törvényt alkotja: 1. § Az Országgyűlés Balassagyarmat védőinek tántoríthatatlan bátorságát örök emlékezetül törvénybe iktatja. 2. § Az Országgyűlés Balassagyarmat városnak a „Legbátrabb Város” („Civitas Fortissima”) címet adományozza.”
A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslatára a balassagyarmati Vármegyeháza 2012-ben felvételt nyert a történelmi emlékhelyek sorába is.