2025 július 22.
A 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) részeként a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) két kiemelt eseménnyel járul hozzá a köznevelés és közösségépítés terén zajló párbeszédhez. Programjaink célja, hogy elősegítsék a közös emlékezet és identitás erősítését, valamint lehetőséget biztosítanak a Kárpát-medencei magyar közösségek történelmének és kultúrájának bemutatására.
Az egyik kiemelt eseményünk a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) kerekasztal, amely az emlékezetpedagógia jelentőségét és lehetőségeit vizsgálja a köznevelésben. A beszélgetés 2025. július 24-én, csütörtökön 14:30-tól lesz a Bornemissza Anna sátorban. A kerekasztalt Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója moderálja. A panelbeszélgetésen részt vesz Hajnal Gabriella, a Klebelsberg Központ elnöke, valamint Péterffy Balázs, a Klebelsberg Központ szakmai elnökhelyettese. A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) első tanévének tapasztalatai alapján a kerekasztal célja, hogy mérleget vonjon a program eddigi eredményeiről, és megvitatja a további lehetőségeket. A NÖRI számára különösen fontos, hogy párbeszéd induljon arról, hogyan hasznosítható a program módszertana és szemlélete a határon túli magyar közösségek, ifjúsági szervezetek és civil hálózatok körében is.
Második kiemelt eseményünk Antemurale Christianitatis – Hősök, határok, hagyományok – Történelmi identitás és a keresztes eszme című kerekasztal beszélgetés lesz, szintén a Bornemissza Anna sátorban, 2025. július 25-én, 13 órától. A beszélgetés középpontjában Hunyadi János áll, a nándorfehérvári győzelem legendás hadvezére, akit a magyar történelemben „törökverőként” tisztelnek, másutt azonban „Átkozott Jankóként” emlegetnek. Vajon mit jelent Hunyadi alakja ma a különböző közép-kelet-európai nemzetek számára? Nemzeti hős, közös örökség vagy vitatott történelmi figura? A résztvevők arra keresik a választ, hogyan él Hunyadi emlékezete Magyarországon, Romániában és Szerbiában, és milyen történelmi, identitásformáló szerepet tölt be ma is. Hunyadi János küzdelmei azonban nemcsak nemzeti történetként értelmezhetők, hanem a nagy középkori keresztény összefogások, keresztes hadjáratok kontextusában is. A beszélgetésben a résztvevők azt is vizsgálják, hogyan jelenik meg a keresztes eszme a 21. századi magyar kulturális diplomáciában. A beszélgetés meghívott előadói: Fedeles Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Középkori és Koraújkori Történeti Tanszékének vezetője, Lupescu Radu, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem docense, valamint Kovács Péter, a Hungary Helps vezérigazgatója. A kerekasztal moderátora Móczár Gábor lesz.
A NÖRI sátrában emellett interaktív játékok, kvízek és feladatok várják az érdeklődőket, amelyek célja, hogy játékos formában megismertessék a közös történelmet, erősítsék az identitástudatot, és bemutassák Erdély híres szülötteit.
A fesztivál hivatalos honlapja: https://www.tusvanyos.ro