2025 július 15.
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) 2025 nyarán ismét részt vesz a Kárpát-medence jelentős kulturális és közéleti rendezvényein, erősítve ezzel a nemzeti identitás megőrzésére és erősítésére irányuló küldetését.
A NÖRI célja, hogy a fesztiválok keretében hozzájáruljon a nemzeti identitás megőrzéséhez és megerősítéséhez, valamint a magyar kultúra és örökség ápolásához. A rendezvényeken való részvétel lehetőséget ad arra, hogy a közönség számára bemutassuk a nemzeti múlthoz való kapcsolódás fontosságát, különösen megszólítva azt a fiatal generációt, akik a fesztiválokon aktívan részt vesznek. Az intézet így egyedülálló szerepet vállal a közéleti diskurzus elősegítésében, és hozzájárul a nemzeti örökség tudatosításához a Kárpát-medencében.
Intézetünk az alábbi fesztiválokon képviselteti magát (a fesztiválok minket érintő, konkrét programjairól minden egyes rendezvény előtt külön értesítést küldünk majd):
Gombaszögi Nyári Tábor (Felvidék/Szlovákia) – 2025. július 15-20.
A Gombaszögi Nyári Tábor a szlovákiai magyar ifjúság hagyományos találkozóhelye és szabadegyeteme. Jelenlétünkkel célunk a magyar történelmi emlékezet kortárs újragondolásának támogatása, különösen a Mohács500 program és a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program szemléleti bázisán. A NÖRI sátrában a fesztivál ideje alatt folyamatosan lehetőség nyílik a magyar történelem és kultúra játékos megismerésére, intézetünk szakképzett munkatársainak vezetésével.
Fesztivál hivatalos oldala itt elérhető.
Tusványos – Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Erdély/Románia) – 2025. július 22-27.
Tusványos célja a közéleti párbeszéd elősegítése és a fiatalok politikai aktivitásának növelése. A NÖRI jelenléte lehetőséget biztosít a magyar közösség identitásának erősítésére és a nemzeti örökség tudatosítására. A fesztiválon az interaktív kvízek és történelemhez kapcsolódó feladatok mellett kerekasztal-beszélgetéseken is várjuk az érdeklődőket. Idén ezek középpontjában egyrészt a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program éppen lezárult, első tanéve lesz, másrészt a Mohács500 projekt keretében körbejárjuk azt is, hogyan él Hunyadi János és a kereszténység védőbástyájaként küzdő magyar királyság a magyar, a román, a szerb és a közel-keleti történelmi tudatban.
Fesztivál hivatalos oldala itt elérhető.
MCC Feszt (Esztergom) – 2025.07.31.– 08.02.
Az MCC Feszt a Mathias Corvinus Collegium által szervezett háromnapos rendezvény, amely szakmai és zenei programokkal várja a látogatókat. A fesztivál célja a tehetséggondozás, a kulturális és közéleti tevékenységek elismerése. Ehhez kapcsolódóan kerekasztal-beszélgetésre várjuk az érdeklődőket, amelyben azt járjuk majd körül, hogyan kapcsolódik össze a köznevelés a történelmi emlékezettel és az emlékhelyekkel.
Fesztivál hivatalos oldala itt elérhető.
Kolozsvári Magyar Napok (Erdély/Románia) – 2025. augusztus 17-24.
A Kolozsvári Magyar Napok Erdély legnagyobb olyan magyar fesztiválja, amely kiemelt célja a magyar kultúra és hagyományok ápolása. Bemutatkozó sátrunkba azért hívjuk az érdeklődőket, hogy közös játékok, beszélgetések keretében közelebb kerülhessünk egy-egy történelmi korhoz, nevezetes személyhez vagy helyszínhez. Kvízjátékok formájában fókuszba kerülnek kolozsvári kötődésű művészek, írók, politikusok, épületek, szobrok, történelem és kultúra.
Fesztivál hivatalos oldala itt elérhető.
Tranzit Fesztivál (Tihany) – 2025. augusztus 28-31.
A Tranzit Fesztivál a politikai diskurzust és közéleti párbeszédet elősegítő rendezvény Tihanyban. A NÖRI interaktív játékokkal, életre kelt történelemmel és történelmi kvízekkel idézi fel nemzeti nagyjaink örökségét. Mindezek mellett bemutatkoznak majd az intézet aktuális programjai és projektjei is.
Fesztivál hivatalos oldala itt elérhető.
A Nemzeti Örökség Intézete számára tehát a fesztiválokon való részvétel egy lehetőség arra, hogy a fiatal generációk számára közvetlenül is átadja nemzeti örökségünk fontosságát és értékeit. Az intézet a rendezvények révén hozzájárul a magyar közösségek összetartozásának erősítéséhez, valamint a nemzeti identitás tudatosításához a Kárpát-medencében. A NÖRI célja, hogy mind a helyi, mind a Kárpát-medencei közösséget bevonja a magyar történelem, kultúra és hagyományok ápolásába, elősegítve a közéleti párbeszédet és a közösségi összetartozást.