Pápa
Ez a történelmi emlékhely egyszerre állít emléket az 1531 óta működő Pápai Református Kollégiumnak, valamint az 1783-ban II. József türelmi rendelete alapján épített református Ótemplomnak. A Pápai Református Kollégium egy majd 500 éves múltra visszatekintő iskola, amely évszázadokon át a magyarországi reformáció egyik szellemi műhelye volt.
Számtalan jeles diák fordult meg az intézményben – többek között Petőfi Sándor, Jókai Mór, Csoóri Sándor, Nagy László, Rab Zsuzsa költők, Lőrincze Lajos nyelvész, Orlay Petrich Soma festőművész, Eötvös Károly ügyvéd és író, Kerkápoly Károly jogász és pénzügyminiszter, Kozma Andor államügyész –, valamint kiváló tanárok: Tarczy Lajos és Bocsor István professzorok.
Az iskola fénykorát a 19. században élte, ekkortól kezdett a teológia mellett a világi tárgyak oktatása is lendületet venni. Jogi, bölcsészeti, természettudományos és filozófiai képzéssel, valamint tanítóképzővel és kereskedelmi iskolával is bővült az iskola.
A kollégium jelképe az eperfa. A hagyomány szerint az 1752 és 1783 közötti időszakban adászteveli száműzetésre ítélt iskola a nagy létszámú diákság miatt a kis faluban időnként egy terebélyes eperfa alatt tudta a tanítást végezni.
Két jelmondata közül az egyik az eperfához kapcsolódik: Szabadon tenyészik. Ez az iskola alkotó jellegére utal: a diákjait segíti az egyéni képességeik kibontakoztatásában.
Másik jelmondatát Jókai Mórnak köszönheti, akit egyszer megkérdeztek arról, hogy mire való az iskola. Jókai válasza: „hogy Istennek, hazának, tudománynak neveljen.” Ez a jelmondat kifejezi az iskola vallásos és hazafias nevelésre törekvését ma is. Az 1895-ben épített épület homlokzatán olvasható, amelyben jelenleg a kollégium gimnáziuma, valamint a Tudományos Gyűjtemények könyvtára működik. A könyvtár termeiben két állandó kiállítás várja az érdeklődőket, amelyek az egykori Főiskolai (Kollégiumi) Nyomda, illetve a 19. századi kollégium életébe nyújtanak bepillantást.
Ma a Pápai Református Kollégium tagintézményei a Pápai Református Teológiai Akadémia, a Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakgimnáziuma, a Pápai Református Kollégium Tánc-Lánc Művészeti Iskolája, valamint a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei.
A pápai református Ótemplom 1783–84-ben épült. Az ellenreformáció szigorú intézkedései miatt 1752-ben a pápai református gyülekezet és a református kollégium 31 évig tartó száműzetésre kényszerült. 1781-ben II. Józsefnek köszönhetően született meg a türelmi rendelet, mely bizonyos feltételek megtartása mellett engedélyezte a reformátusoknak a szabad vallásgyakorlatot. E rendelet alapján a templomot torony és harangok, valamint utcára néző bejárat nélkül az udvar közepére építették. A templomban 1783. május 11-én kezdődhetett meg a szabad vallásgyakorlat. A templomépítésre a gyülekezet minden egyes tagja, szegények és gazdagok egyaránt erejükön felül adományoztak. Az építkezés 1783 nyarán indult meg és egy évvel később 1784 karácsonyán már birtokba is vehették. A templom 150 éven keresztül szolgálta a pápai református gyülekezet és kollégium hitéletét, de annak megnövekedett létszáma miatt a 20. században új és jóval nagyobb templomot építettek.
Az Ótemplom Neumayer Lőrinc soproni építész tervei alapján készült. Későbarokk-copf stílusú, rendkívül puritán. A kőkeretes bejárat 18. századi. A templomnak indadíszes rokokó stílusú kovácsoltvas kapuja van.
Az orgonakarzat és az orgona 1856-ban készült el. A diófából készült szószék, illetve a Mózes-pad, valamint a padok eredetiek. Az úrasztala kb. 100 évvel később került a templomtérbe, szintén diófából készült. A keresztelőmedencét 1834-ben Pálffy Károly táblabíró és családja adományozta.
A templomot az utcáról a középkori alapokra épült parókiaépület takarja, amit több szakaszban építettek, míg végül egybeépült a templommal.
Ma – rendhagyó módon – az Ótemplom ad otthont a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei Pannonia Reformata Múzeumának, amely két állandó kiállításával várja a látogatókat. A templomtérben egy interaktív, minden korosztályt megszólító keresztyén hitvalló kiállítást, a pincerészben egy eredeti óegyiptomi koporsó és múmia tárlatot lehet megtekinteni.
A különleges építészeti adottságokkal rendelkező udvar teraszán, illetve az egykori parókiaépületben a Pannonia Reformata Kávézó és Vinotéka egész évben a múzeum „előszobájaként” várja a vendégeket.
Kapcsolati adatok:
Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei – Pannonia Reformata Múzeum
Cím: 8500 Pápa, Fő u. 6-8.
Tel.: 89/311-014
Honlap: www.pannoniareformata.hu
e-mail: info@pannoniareformata.hu
Pápai Református Kollégium Gimnázium és Művészeti Szakgimnáziuma
Cím: 8500 Pápa, Március 15. tér 9.
Tel.: 89/313-881
Honlap: www.refi-papa.hu
e-mail: info@refi-papa.hu