Szirák
A barokk jegyeket magán viselő építmény 1748-ban készült el. Építtetői a 17. század vége óta grófi ranggal rendelkező, protestáns vallású Telekiek, akik Erdély és Magyarország történetében az egyik legjelentősebb főúri családként szerepelnek.
A jelenleg szállodaként funkcionáló kastély épülete műemlék, kiemelt kulturális jelentőséggel bíró helyszín, az ország egyik legimpozánsabb egykori főúri rezidenciája. A Nógrád vármegyei Szirákon, a Petőfi utca 26. szám alatt lévő épület egykor a Teleki család nógrádi ágának, majd a Degenfeld család birtokában volt. A kastély és a környék birtokosaiként számon tartott családok mind a szűkebb értelemben vett régió, mind pedig az országos politika meghatározó szereplői voltak a 18–19. században.
A barokk jegyeket magán viselő építmény 1748-ban készült el. Építtetői a 17. század vége óta grófi ranggal rendelkező, protestáns vallású Telekiek, akik Erdély és Magyarország történetében az egyik legjelentősebb főúri családként szerepelnek.
A Szirákon megtelepedő Teleki család tagjai közt ott található a főispáni és koronaőri tisztsége mellett íróként is tevékenykedő Teleki József (1738–1796), aki egyebek mellett hatalmas könyvtárával alapozta meg a marosvásárhelyi Teleki Téka könyvállományát. Id. Teleki László (1764–1821), könyvei halála után a család felajánlása nyomán az Magyar Tudományos Akadémiához (MTA) kerültek. Az MTA egyik alapítója és annak első elnöke, a politikus és történész Teleki József (1790–1855). S folytatható a sor a közéleti érdemei ellenére méltatlanul feledésbe merült politikussal, Teleki Lászlóval (1811–1861), akit öngyilkossága után tízezrek kísértek utolsó útjára.
A kastély házasság útján került a Degenfeld család tulajdonába; id. Teleki László Auguszta nevű leánya kötött házasságot Degenfeld Ottóval.
A 19. század második felében a politikus – pályája egészen a Nógrád vármegyei főispáni székig ívelt – a Degenfeld (Schonburg) Lajos (1843–1922), aki közéleti teendők mellett nógrádi birtokain is gazdálkodott, használta időről-időre a kastélyt. Halála után Degenfeld Miklós (1882–1955) volt a tulajdonos, de ő és családja 1944-ben hátrahagyta a birtokot. Ezt követően először szovjet katonai kórház, majd gazdaképző intézet működött a kastély falai között, később a Sziráki Állami Gazdaság irodaként hasznosította a helységeit. Az 1970-es években a Kőolaj- és Gázipari Tröszt vette át az épületet, s felújítás után 1985-ben kastélyszállóként nyitotta meg a vendégek előtt. 2002 óta a Forever Resorts nemzetközi üdülési cég tulajdonában van, amely szintúgy szállodaként használja az egykori főúri lakhelyet.
A szállóvendégek és az idelátogatók a már meglévő és a jövőben kialakítandó programok és tárlatvezetések során ismerkedhetnek meg a Telekiek és a Degenfeldek történetén keresztül a környék és az ország történelmével.