Nemzeti Sírhelyek


Bálint Endre

Rövid leírás

Bálint Endre

 

1935-től kiállító művész, első önálló tárlatára a Tamás Galériában került sor (1938). A II. világháború idején gyakran behívták munkaszolgálatra; művei nagy része ekkor megsemmisült, részben maga égette el azokat. Fél évet Párizsban töltött, részt vett a szürrealisták II. világkongresszusán, s önálló tárlatot is rendezhetett (1947). Az Európai Iskola tagja (1946–1948), annak betiltása után hosszú ideig nem léphetett nyilvánosság elé. Sárospatakon alkotott (1954–1957), majd visszatért Párizsba (1957–1962). Megbízást kapott a Jeruzsálemi Biblia (= Bible Jerusalem) illusztrációinak elkészítésére (amelyekkel megnyerte az edinburghi illusztrációs pályázat I. díját. Hazatérése után Budapesten élt és alkotott, elsősorban díszlettervezőként dolgozott. A szentendrei iskola egyik legkiemelkedőbb egyénisége, a vajdai művészeti program továbbvivője, továbbfejlesztője. Hatással volt a fiatalabb generáció szürreális jellegű útkeresésére is (pl. Ország Lili).

Tanulmányai befejezése után – részben a párizsi tanulmányút élményeinek hatására – „franciás modorban” festett. Ábrázolásmódja a francia avantgárd, az expresszionizmus, ill. magyarországi viszonylatban Czóbel Béla festészetével vethető össze (Szobám Bindorferéknál, 1937; Virágárus asszony, 1945). Ebben az első korszakában (1937–1945) már felbukkant festészetében barátja, Vajda Lajos művészetének hatása (Figura lámpással, 1939), de egyelőre még nem tudta kiszorítani az École de Paris befolyását.

1947-es párizsi útja során ismerkedett meg a szürrealizmussal, annak alkotómódszereivel. A szürrealista periódusában (1948–1954) képeit manók, koboldok népesítik be, s egy olyan fajta formaalakítás jellemzi, amely Korniss Dezső művészetével vethető össze (Ördögök és koboldok, 1948; Kecske horoggal, 1950). Késő alkotói korszakában felismerhető az a tendencia, hogy a kompozíció mindinkább egyetlen motívumra redukálódik, új stílust, az ún. képszonetteket alakítva ki. Élete végén, betegsége miatt már nem tudott festékkel dolgozni, ezért fotómontázsokat, kollázsokat készített (pl. In memoriam Ország Lili. Sorozat, 1981).

(A kép forrása: kozterkep.hu)