Nemzeti Sírhelyek


Kovásznai György (Kovásznai Gábor György)

Rövid leírás

Kovásznai György (Kovásznai Gábor György)

Kovásznai György a 20. századi magyar művészet kiemelkedő alakja, 1934-ben született Budapesten, az 1950-es években végezte festészeti tanulmányait, de 1958-ban eltanácsolták a Képzőművészeti Főiskoláról kritikai látásmódja miatt. Író és festőművész szeretett volna lenni, de egyiket sem gyakorolhatta hivatásaként. Regényt, novellákat, kritikákat publikált az Élet és Irodalomban, majd a Nagyvilág című folyóirat rovatvezetője volt 1958-1974 között. 1961-ben Nepp József filmrendező hívta a Pannónia Filmstúdióba forgatókönyvírónak. Nem sokkal később 1963-ban már Korniss Dezső festőművésszel együtt készítette el első rendezői filmjét, amelyet még 26 további alkotás követett 20 éves Pannóniás pályafutása alatt. 

Animációs filmjeinek egyedi sajátossága a kamera alatti, kockáról kockára történő festés, amellyel mozgó, folyamatosan változó, bravúros képi világot teremt. A Kovásznai által “anima verité”-nek keresztelt módszerrel a környező valóságot dokumentáló élőfilmes kamerakezelést a képzőművészet nyelvére kívánta lefordítani. Rövidfilmjei mellett az Ez Csak Divat! című kultúrtörténeti ismeretterjesztő televíziós sorozata előlegezte meg első és egyetlen egész estés filmjét, a Habfürdőt. 

Kovásznai elsősorban festőnek tekintette magát aki a festő- és a mozivásznon egyaránt gyakorolta művészetét. Kísérleti filmjei a festészet “animálására” vállalkoztak, amely megközelítés teljesen különbözött az 1960-as, ‘70-es évek animációsfilmes gyakorlatától. Ahogy Kovásznai egyszer megfogalmazta: “A mozgásban való látás, az el nem szigetelt jelenségek sorozatában való látás, életfilozófia.” 

Kovásznainak életében nem volt lehetősége kiállítani munkáit, és filmjeit is csak korlátozott ideig vetítették a mozik. Szerencsére halála után az utókor felfedezte magának és ma már korának egyik legjelentősebb magyar animációsfilmes- és képzőművészeként tartják számon. Az első nagyszabású Kovásznai-életműkiállítás a Magyar Nemzeti Galériában került megrendezésre 2010-ben, amelyet a budapesti Szépművészeti Múzeumban megrendezett Kovásznai-William Kentridge közös kiállítás követett 2011-ben. Kovásznai életművét 2016-ban a londoni Somerset House-ban rendezett kiállításon ismerhette meg a nemzetközi közönség és rövidfilmjei ebben az évben már az Art Basel Miami Beach művészeti vásáron is szerepeltek. 2021-ben a Habfürdő 4K felbontású restaurált változata szerepelt az Annecy Nemzetközi Animációs Filmfesztivál “Klasszikusok” programjában. Ennek a széleskörű érdeklődésnek köszönhetően életműve világszerte nagyon széles, a képzőművészet, a film és az animáció iránt nyitott közönséghez jutott el. Munkásságát a Financial Times, a Guardian és a Wall Street Journal hasábjain is méltatták a nemzetközi kritikusok. 

Bővebb információ: www.kovasznai.org