Nemzeti Sírhelyek


Tápióbicskei csatában elhunytak tömegsírja

Rövid leírás

Tápióbicskei csatában elhunytak tömegsírja

A nagykátai temetőben nyugszik az 1849. április 4-én lezajlott tápióbicskei csatában elhunyt 20 névtelen honvéd mellett: Ádám József, Babics Miklós, Bezenesi Sándor, Bokor Mihály, Boros István, Budai János, Csákós Mihály (százados), Csintalan János, Csintalan János, Detzovics Ede (tizedes), Disza Mihály, Fű Sándor, Gergics József, Hám János, Herzmann Pál, Hochekker Antal, Jeli Mihály, Juhász Mihály, Kanyovszki Gáspár, Keresztúri Mihály, Kocsis István, Korgyán György, Kozák István, Kósa Balázs, Lajos Zsigmond, Láng Ferenc, Lemányi Mihály (őrmester), Máriássy Gyula (százados), Mille István, Mészáros György, Nagy Sándor, Nyikita Gergely, Nyiri Ferenc, Pilaszanovics Béla (hadnagy), Szabó János, Szabó József, Varilovics György és Váczi István.

A tápióbicskei csata jelentős összecsapásnak számít az 1848–49-es szabadságharc tavaszi hadjáratának kezdetén. Klapka György és Damjanich János vereséget mért Josip Jelačić erőire Tápióbicskénél 1849. április 4-én.

Április 1-jén a felderítésre kiküldött Schlik tábornok csapata keveredett összecsapásba Hatvannál, majd a másnap ideérkező teljes VII. hadtest Poeltenberg Ernő és Gáspár András vezetésével üldözte el Hatvan mögé. Schlik nem jutott érdemi információhoz, viszont a magyar csapatok is inkább csak morális sikert értek el. Ezután Gáspár ezredest tábornokká és hadtestparancsnokká nevezték ki.

Közben a másik három hadtest is a tervek szerint haladt, és április 4-én az I. hadtest elérte Tápióbicskét. Klapka György hadtestparancsnok azt hitte, a faluban csak az ellenség poggyásza van, ezért a nagy zsákmány reményében úgy döntött, rajtaüt az ellenséges csapatokon. A faluban azonban Jellasics vezetésével az egész Rastics-dandár tartózkodott, mely ellentámadásával kavarodást és nagy veszteséget okozott Klapka csapatainak, melyek fejvesztve menekültek a Tápió hídjához. A csata menetét Damjanich János III. hadtestének megérkezése fordította meg. A Leiningen-dandár a 3. és 9. (vörössipkások) honvédzászlóalja Földváry Károly vezetésével hősies küzdelemben elűzte az ellenséget, és megtisztította a falut.