April 9, 2022
A 90 éve született Antall Józsefre emlékeztünk a Magyar Piarista Diákszövetséggel és az Antall József Baráti Társasággal közösen az egykori miniszterelnök Fiumei úti sírkertben található sírjánál.
Ifjabb Antall József (1932–1993) a vasfüggöny leomlását követően Magyarország első miniszterelnöke volt 1990 és 1993 között, aki szabad országgyűlési választások után a győztes Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnökeként alakíthatott kormányt.
A megemlékezésen Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének (NÖRI) főigazgatója beszéde elején Antall József szavait idézte: „Azt jelenti Szent István öröksége, hogy magyarság, kereszténység, európaiság elválaszthatatlan egymástól, s ebben gyökeredzik egész szellemiségünk, európaiságunk” – ez az idézet, mutatott rá a főigazgató, márványtáblába vésve olvasható a Fiumei úti sírkert nemrég megújított szakrális terén. A Nemzeti Örökség Intézete ugyanis – tette hozzá a főigazgató - minden lehetséges eszközével ápolja a rendszerváltást követő első miniszterelnök, Antall József emlékét, akinek a mai évfordulóra teljes körűen megújította a Melocco Miklós által tervezett síremlékét. De a síremlék fontos állomása az intézet tematikus sétáinak, szerepel a Fiumei úti sírkertet bemutató applikáció, a FiumeiGuide célállomásai között, emellett az egykori miniszterelnök alakját a NÖRI Miniszterelnökök a Fiumei úti sírkertben című filmjében egykori politikustársa, Boross Péter miniszterelnök idézte fel.
Oberfrank Ferenc, az Antall József által alapított Piarista Diákszövetség tiszteletbeli elnöke rámutatott: az egykori piarista diák, Antall József alakját csak úgy lehet megidézni, hogy egyaránt figyelembe vesszük élete valamennyi színterét, nem csak miniszterelnöki szerepét, hiszen csak így érthető meg életútja, csak így érthető meg személyes és közéleti hitvallása. Fel kell villantanunk Antall, a fiú, a férj, a családapa, a diák, a tanár, a tudós, a közösségszervező és államférfi alakját, aki minden szerepében egyszerre volt tanár, és mindenkit tanított ”nem középiskolás fokon.” A szövetség tiszteletbeli elnöke hozzátette: Antall József mindig hálás volt azért, hogy a piarista iskola tanulója lehetett. Hangsúlyozta, hogy ez egykori miniszterelnök mindig előbbrevalónak tartotta a tudományt a politika előtt. Antallban a történelem találkozott a kor történelmi államférfijával – mondta beszéde végén Oberfrank Ferenc.
Marinovich Endre, az Antall József Baráti Társaság korábbi elnöke, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgató-helyettese a megemlékezésen az egykori miniszterelnök életét felidézve arra pillanatra mutatott rá, hogy 1990. április 8-án, épp Antall József születésnapján győzött az MDF a választásokon. „Nem tudta volna olyan kiválóan végezni munkáját, ha az előző 58 év nincs mögötte, de ezen a ponton az elmúlt évek valósággá váltak, a politika lett számára a fő hivatása.” – tett hozzá. Az Antall József Baráti Társaság korábbi elnöke rámutatott: Antall Józsefnek nem lenne Párizstól Zágrábig szobra, ha nem lett volna mögötte ez a hosszú felkészülési időszak, és az egész magyar nemzet szerencséje, hogy egy ilyen felkészült ember lett az ország vezetője egy ilyen kritikus pillanatban. Pontosan tudta, mit kell tennie. Tette nyugodtan, határozottan és az idők folyamán egyre ismertebben. Betegsége alatt is kitartóan dolgozott, aki nem tudta, hogy beteg, biztosan nem vette észre – mutatott rá. Beszéde végén az egykori elnök azt hangsúlyozta, ma is érezhetjük Antall József fájó hiányát sok kritikus történelmi pillanatban.