February 9, 2024
Egyre többen látogatnak a felnövekvő generáció tagjai is a budapesti történelmi sírkertekbe.
A Nemzeti Örökség Intézete által vagyonkezelt illetve fenntartott három helyszínen, a Fiumei úti sírkertben, a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben és az Új köztemetőben található Nemzeti Gyászparkban a látogatócsoportok száma évről évre dinamikusan növekszik. A NÖRI célja kezdettől az volt, hogy programjaival, kulturális rendezvényeivel vonzóvá tegye a fiatalok számára is a nemzetünk történelme szempontjából kiemelt három helyszínt, amelyeken keresztül jól bemutatható a magyarság újkori történelme. A fiatalok körében a tematikus séták is egyre népszerűbbek, tavaly rekordszámú látogatót regisztráltak.
A Fiumei úti sírkertben, a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben és a Nemzeti Gyászparkban 2017 óta folyamatosan emelkedik a látogatók száma, és a világjárvány idején tapasztalt visszaesést követően 2023-ban rekordszámú érdeklődőt regisztráltak: 577 sétán összesen 17 345 fő vett részt. A bejelentkező csoportok 83%-a volt diákcsoport (397 csoport 12 040 fővel), akiknek legtöbbje középiskolás (62%), de általános iskolások (32%) és egyetemisták (6%) is szép számmal megfordultak a NÖRI helyszínein. Kiemelten nőtt a Fiumei úti sírkertbe látogató iskolai csoportok száma, ami azt mutatja, hogy a nemzeti emlékhelynek a maga sokoldalú arculatával, térhatásával, tematikai profiljával kifejezetten erős megszólító hatása van azokra a tanulói csoportokra, akik az ott nyugvó jeles személyiségek életművével szeretnének foglalkozni, de azokra is, akik a képző- és építőművészet, a botanika vagy a historikus hátterű iskolai közösségi programok megvalósításához keresnek helyszínt.
A NÖRI nemcsak diákcsoportok fogadásával igyekszik a fiatalokat megszólítani, de különleges kulturális programok szervezésével is. Az Emlékhelyek Napja, a Múzeumok Éjszakája, a Kulturális Örökség Napjai és számos történelmi évforduló kapcsán százak töltik meg a Fiumei úti sírkert különleges hangulatú terét koncertek, előadó-művészeti produkciók közönségeként. Az egyre emelkedő látogatószám igazolja, hogy a sírkert műemléki terébe bevont időszaki kulturális nagyrendezvények jelentősen növelik a helyszín ismertségét, turisztikai vonzerejét is.
„A tavalyi adatok a 2022-ben indult – a nemzeti és történelmi emlékhelyeket a középiskolai neveléssel összekapcsolni törekvő - Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programunk alapelveit is igazolják: a történelem szempontjából kiemelt helyszíneken a köznevelés és a szakképzés szereplői számára egyszerre van jelen az iskolán kívüli ismeretszerzés, a tapasztalati tanulás és a magyar történelem iránti erősödő érdeklődés. Ezt támasztja alá, hogy folyamatosan bővül azon oktatási intézmények köre, akik első alkalommal jelentkeznek tanulócsoportjaikkal a Fiumei úti sírkertbe és a Nemzeti Gyászparkba, és abban bízunk, hogy ezt a tendenciát meg tudjuk őrizni – mondta Móczár Gábor főigazgató.