October 27, 2021
In memoriam Kossuth tér 1956. október 25. címmel nyílt kiállítás az áldozatok emlékére a Fiumei úti sírkert 21-es parcellájában az Országgyűlés Hivatala, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága és a Nemzeti Örökség Intézete szervezésében.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója kiemelte, hogy a NÖRI-ben fontosnak tartják a magyar történelem kiemelkedő pillanatainak bemutatását, és a Fiumei Úti Sírkertben bőven van is erre lehetőség, hiszen ez a Nemzeti Emlékhely a modern kori magyar történelem lenyomata, és megnyitása óta minden fontos történelmi esemény, korszak bemutatható az ott nyugvók sírjai, életsorsuk által. Hozzátette, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc idején elhunytak közül félszáz ember került a szabadság napjaiban újranyitott temetőbe. Megkülönböztetés nélkül temették ide a halottakat, az utcai harcokban elesett felkelőket és az elnyomó rendszert védő erőszakszervezetek tagjait. A kádári konszolidáció során a kommunista áldozatokat exhumálták, hogy méltó helyre temethessék őket. A kiállításon bemutatott nyolc áldozat közül hatan nyugszanak a Fiumei úti sírkertben. Móczár Gábor beszéde végén rámutatott, hogy többek között az 1956-os áldozatoknak köszönhetjük mai szabadságunkat is.
Az egy hónapon keresztül megtekinthető kiállítás korabeli idézetekkel, visszaemlékezésekkel és fotókkal szemlélteti a forradalom „legvéresebb napját”. Az 1956-os forradalom és szabadságharc harmadik napja volt október 25, amikor egyetemisták és a hozzájuk csatlakozó járókelők a délelőtti órákban az Astoriától indulva különböző irányokból megközelítették a Kossuth teret. Itt több ezer fős tömeg gyűlt össze, hogy eljuttassa követeléseit Nagy Imréhez. A tüntetők beszédbe elegyedtek a szovjet katonákkal, felkapaszkodtak a harckocsikra. A kezdeti barátkozásnak az Országház és a környéken lévő objektumok biztosítására kirendelt magyar és szovjet alakulatok váratlan beavatkozása vetett véget: tüzet nyitottak a békés, védtelen tömegre. A menekülők a kereszttűzben a harckocsik fedezékében, a Földművelésügyi Minisztérium árkádjai alatt és a Rákóczi-szobor mögötti részen próbáltak menedéket találni, miközben sokan közülük életüket vesztették vagy súlyosan megsebesültek. Az áldozatok közül többen a Fiumei úti sírkert 21-es parcellájában nyugszanak. A szervezők kérik, hogy akinek tudomása vagy ismerete van olyan áldozatról, aki a forradalom harmadik napján veszítette életét, segítse a kutatást információkkal.