December 12, 2023
A harminc éve elhunyt Antall Józsefre emlékezett ma az Antall József Baráti Társaság, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár, a Magyar Piarista Diákszövetség és a Nemzeti Örökség Intézete a miniszterelnök Fiumei úti sírkertben található síremlékénél.
Marinovich Endre, a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár általános és tudományos főigazgató-helyettese, Antall József egykori kabinetfőnöke emlékbeszédében rámutatott: három évtized távlatából emlékezünk egy a harminchoz képes arányait tekintve lényegesen rövidebb időszak miniszterelnöki tevékenységére, mégis, ennyi idő elmúltával is fontos az egész közélet számára Antall József munkássága és személye. A főigazgató-helyettes szerint ennek oka a rendszerváltoztatás történelmi pillanata, a küldetéstudat szolgálattá nemesítése, a demokrácia és az alkotmányosság feltétlen tisztelete, a széleskörű szakismeret, valamint a helyzetfelismeréséből és tárgyalókészségéből következő nemzetközi elismertség. „Harminc év távlatából homályt oszlató fénycsóvaként jelenik meg előttünk a nagy tudású, a parlamentáris demokrácia szabályait gondosan betartó, a világ minden magyarát egyenrangúnak tekintő és sorsukat felvállalni akaró államférfi.” – zárta beszédét Marinovich Endre.
Ifjabb Antall József (1932–1993) orvostörténész, muzeológus, könyvtáros, politikus, a vasfüggöny leomlását követően Magyarország első miniszterelnöke volt 1990 és 1993 között, aki szabad országgyűlési választások után a győztes Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnökeként alakíthatott kormányt. Miniszterelnöksége idején formálódott és szilárdult meg a demokratikus intézményrendszer, kormányával megteremtette az európai integráció feltételeit. Nem tölthette ki ciklusát, hiszen megbízatásának szinte első napjától küzdött súlyos betegségével. A Fiumei úti sírkertben helyezték örök nyugalomra, végakarata szerint a miniszterelnök sírját csupán egy ácsolt fakereszt, a fejfát pedig a szülei sírjáról idetelepített borostyán díszítette. A család kezdeményezésére hat évvel később mégis díszes síremlékkel vették körül. Melocco Miklós szobrászművész bolgár mészkőből készült, 9 méter átmérőjű, 4 méter magas alkotását 1999-ben avatták fel.