February 15, 2021
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) tizenhetedik alkalommal hajtott fejet a Farkasréti temetőben Budapest ostroma polgári áldozatainak emléke előtt a Farkasréti temető 19/1-es parcellájánál, a Civil áldozatok síremlékénél február 13-án.
A NÖRI a megemlékezéssel kíván méltó emléket állítani a II. világháború egyik leghosszabb ütközetének, amelyben a magyar főváros lakói több mint három hónapig éltek ágyútűzben, bombák robbanásai közepette. Budapesten a tragédia jelképévé vált a Margit körút és a Keleti Károly utca sarkán, valamint a Vitéz utca és Fő utca találkozásánál található lakóházak megsemmisülése. A város e részén elhunytak nyugszanak a 19/1-es parcellában, hogy sírhelyük szimbolizálja egyúttal Budapest több tízezer áldozatát.
„A budapesti ostrom mai ésszel felfoghatatlan károkat okozott: a főváros épületeinek nagy része elpusztult vagy súlyosan megrongálódott, a Várban és környékén alig maradt ép lakás. Kiégett a Pesti Vigadó, a Budai Vár, súlyosan megsérült az Operaház, a Zeneakadémia és a Nemzeti Színház, a visszavonuló németek felrobbantották az összes Duna-hidat. Amikor háborús veszteségekről beszélünk, hajlamosak vagyunk a harcokban elesett hősökre, katonákra gondolni. A budapesti ostrom során ez a veszteség is óriási volt. Fontosnak tartom azonban, hogy mindazokra is emlékezzünk, akik civilként estek áldozatul a harcok során. Tizenhét évvel ezelőtt azért hívtam életre azt a megemlékezést február 13-án, hogy a civil áldozatokra irányítsuk a figyelmet. Budapest ostrománál mintegy 38 ezer polgár esett el. Gyermekek, nők, betegek – a legvédtelenebbek.” – hangoztatta a megemlékezésen Radnainé dr. Fogarasi Katalin, a NÖRI főigazgatója.