September 12, 2023
A Nemzeti Örökség Intézete az Emlékhely Névtér létrehozásával csatlakozott a Magyar Nemzeti Névtér Országos Széchényi Könyvtár által működtetett Személynévteréhez, Testületi Névteréhez és Földrajzi Névteréhez.
Az Emlékhely Névtér 3 részből épül fel. Az első a nemzeti és történelmi emlékhelyek, a második a nemzeti sírkert részeként védett sírhelyek, a harmadik pedig a határon túli magyar emlékhelyek adatbázisát tartalmazza.
A nemzeti és történelmi emlékhelyek, valamint a nemzeti sírkerthez tartozó síremlékek a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslata/döntése alapján kerülnek meghatározásra. A határon túli magyar emlékhelyek jegyzéke azonban külső felhasználó által is bővíthető. Regisztrációt, majd bejelentkezést követően, egy adott adatlap/táblázat kitöltésével egyéni vagy csoportos módon is hozzájárulhatunk az adatbázis gyarapodásához. Ezen ajánlások esetében a legfontosabb a helyszín pontos megnevezésének, leírásának, helyadatainak és egy hozzá kapcsolódó fényképnek a megadása. Amennyiben a javaslatadónak van tudomása a hely jellegéről, állapotáról, jelentőségéről, vagy a hozzá kapcsolódó neves személyekről, akkor ezen oszlopokat is kitöltheti. Az új helyszín javaslatának beküldését követően a felhasználó nyomon követheti annak státuszát a „Profilom” menüpont alatt.
A Magyar Nemzeti Névtér a https://magyarnemzetinevter.hu oldalon érhető el. A kezdőfelületen az Emlékhely Névtér ablak kiválasztásával, majd a Határon túli magyar emlékhelyek részre való kattintással juthatunk el a magyar történelem és/vagy kultúra szempontjából jelentőséggel bíró határon túli helyszínekhez. Ezen felület alsó részén érhetőek el a javaslat beküldési adatlapok, felső részén pedig az összetett keresési funkciók.
A határon túli magyar emlékhelyek esetében település, térképes kijelölés, jelleg, állapot és kapcsolódó személy alapján lehet keresést végezni. A keresés elvégzését követően a rendszer ad egy találati listát, amelynek egyik elemére rákattintva egy adatlap felületére jutunk.
Egy határon túli magyar entitás Emlékhely Névtérben található adatlapján megjelenik a helyszínhez kapcsolódó személy, kép, helyadatok, leírás, állapot, jelleg és földrajzi elhelyezkedés. Az emlékhely térképen való bemutatásához egy útvonaltervező funkció is kapcsolódik, melynek esetében a tartózkodási helyünk megadását követően a rendszer felvillantja a helyszín eléréséhez való leggyorsabb útvonalat.
Habár a Nemzeti Örökség Intézete jogszabályi hatállyal nem rendelkezik a határon túli magyar emlékhelyek megjelölésére, ennek ellenére fontos küldetésének tartja a magyarság történelméhez kapcsolódó jelentős, határon túli helyszínek összegyűjtését és ismertté tételét egyrészt a helyi magyar közösségek identitásának erősítése érdekében, másrészt a közös múlt ismeretének kulcsfontosságú szerepe miatt.