November 9, 2022
Halálának 90. évfordulójára a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) teljes körűen felújította Bauer Rudolf síremlékét a Fiumei úti sírkertben.
A rekonstrukció a Nemzeti Sírkert Felújítási Program keretében, Magyarország Kormányának támogatásával, közel egymillió forintból valósult meg.
Bauer Rudolf (1879–1932) a diszkoszvetés mozdulatsorának megújítója: forgással előkészített dobási technikáját az egész világ átvette. A párizsi olimpián diadalmaskodott (1900), így ő lett a magyar atlétika első olimpiai bajnoka, és a második aranyérmes olimpikonunk Hajós Alfréd után.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a megemlékezésen elmondta: „A Nemzeti Örökség Intézete fontos küldetésének tekinti a magyar kultúra megőrzését a jövő generációknak. És valljuk, hisszük, hogy a sport a kultúra része, hiszen ahogyan Szent-Györgyi Albert megfogalmazta: „a sport nemcsak testnevelés, hanem a léleknek is az egyik legerőteljesebb nevelőeszköze.” Hozzátette, hogy a sportélet nagyjai nemcsak sikereikkel, de kitartásukkal, csapatszellemükkel, a hazánknak szerzett dicsőséggel is példaképek lehetnek. Bauer Rudolf emellett fontos példa számunkra abban is, hogy mert saját úton járni. Mert kimozdulni a megszokottból, mert kísérletezni, mert utat törni. Ilyenek vagyunk mi, magyarok: szeretünk saját úton járni, hiszünk abban, hogy a győzelemhez időnként meg kell nézni a dolgokat más szemszögből.
Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára beszédében azt emelte ki, hogy Bauer Rudolf a párizsi olimpián 36,04 méteres eredményt ért el 1900. július 15-én, és lett a legjobb az induló 20 versenyző között. Ő lett a magyar atlétika első olimpiai bajnoka. A 20. században Bauer Rudolf sem erkölcsi, sem pedig anyagi elismerést nem kapott olimpiai győzelméért. A kiváló sportember 21 évesen, a csúcson abbahagyta a nemzetközi szereplést. Az olimpia után már csak vidéki gazdászversenyeken indult, és saját örömére dobálta a diszkoszt, mellyel 43 méterig jutott. Ez is jelzi, hogy megfelelő támogatással és edzői segítséggel még sok kiemelkedő eredményt elért volna. Győr Béla hozzátette: a diszkoszvető Bauer Rudolf teljesítménye megismételhetetlen, mert ugyan az elmúlt 122 évben magyar szempontból sok kellemes meglepetés született az olimpiákon, de Bauer 1900-ban született győzelme különlegességnek számít. Bauer Rudolf a magyar sport egyik soha el nem halványuló csillaga – zárta beszédét a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára.
A Bauer molnárdinasztia az 1700-as évek közepén Bajorországból érkezett Budapest környékére, a családi legendárium szerint egy özvegyasszony vízimalomban úszott le a Dunán egy tucat gyerekével. Az üzlet jól jövedelmezett, az olimpikon korán elhunyt apja már háztulajdona jövedelméből teremtett egzisztenciát. A hétéves Rudolf szép vagyont örökölt, felnőttként 500 holdas birtoka közepén kétszintes kúriát építtetett. A sportolói múlt és a vidéki élet ellenére Bauer Rudolfot viszonylag fiatalon érte a halál. A Fiumei úti sírkert akkoriban tehetős polgárok által vásárolt fal menti sírhelyeinek egyikében, a Bauer család sírboltjában helyezték örök nyugalomra.