June 9, 2017
A világ egyik legnagyobb gyászhintójának bemutatása, egy a temetőkhöz és az emlékezés tárgyiasult formáihoz kapcsolódó kortárs képzőművészeti kiállítás, tematikus séták és egy fényfestéssel kísért esti koncert várja a látogatókat 2017. június 24-én, a Múzeumok Éjszakáján a Fiumei Úti Sírkertben.
A világ egyik legnagyobb gyászhintójának bemutatása, egy a temetőkhöz és az emlékezés tárgyiasult formáihoz kapcsolódó kortárs képzőművészeti kiállítás, tematikus séták és egy fényfestéssel kísért esti koncert várja a látogatókat 2017. június 24-én, a Múzeumok Éjszakáján a Fiumei Úti Sírkertben.
Programok:
16:00 Az Apponyi-hintó ünnepélyes átadása Beszédet mond: RADNAINÉ DR. FOGARASI KATALIN, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója PRŐHLE GERGELY, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója A hintót bemutatja MERCZI MIKLÓS, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főosztályvezetője.
A hintó sorsa összefonódik a történelemmel. A Székesfővárosi Temetkezési Intézet megrendelésére 1928-32 között gyártották Budapesten, a Misura kocsigyárban. A hintó súlya 3,5 tonna, hossza 5,5 méter és 4 méter magas. 1933-és 1941 között négy alkalommal - először Apponyi Albert temetésén - használták, majd a második világháború alatt nyoma veszett. Húszévnyi kallódás után bukkantak rá és 1963-ban a Közlekedési Múzeum tulajdonába került. Eddig még soha nem volt kiállítva. A Nemzeti Örökség Intézete a Közlekedési Múzeummal megállapodva 2016 novemberében döntött a hintó restauráltatásáról. A gyászhintót a munkálatok végeztével Budapestre szállították, ahol a Múzeumok Éjszakáján rendezett ünnepélyes átadót követően június 24-től egy erre a célra épített, különleges csarnokban lesz megtekinthető a Fiumei Úti Sírkert főbejáratánál.
18:00 Halandó emlékezet? – a Nemzeti Örökség Intézetének kulturális-ismeretterjesztő klubja Vendég: DRAGOMÁN GYÖRGY író és MAJOR KAMILL festő, grafikus
A Nemzeti Örökség Intézetének kulturális-ismeretterjesztő programsorozata a Múzeumok Éjszakáján debütál. Első meghívott vendégünk Dragomán György író, aki Major Kamill kiállításához kapcsolódóan az emlékezés természetéről és élettartamáról elmélkedik. Témánk a művészetek, köztük a vizuális művészetek és az irodalom, szerepe az emlékezetben. Kell-e maradandót alkotnunk ahhoz, hogy emlékezzenek ránk vagy ez alanyi jogon jár mindenkinek? Egyáltalán fontos-e az emlékezés? Ilyen kérdésekről beszélgetünk az enyészet közben rajtakapott sírkövek apropóján.
19:30 MARAD – HATÁS – MAJOR KAMILL festő, grafikus kiállítása a Kegyeleti Múzeumban Köszöntőt mond: RADNAINÉ DR. FOGARASI KATALIN, a NÖRI főigazgatója HERVÉ FERRAGE, a Budapesti Francia Intézet igazgatója
A kiállítást megnyitja: P. SZABÓ ERNŐ művészettörténész Közreműködik: a Magyar Harsona Együttes
A képek a halandó és az örökkévaló emlékezet művészi lenyomatai. Major Kamill az 1970-es években emigrált Franciaországba. A párizsi Père-Lachaise temetőben kezdte el fotózni azokat a sírköveket, amelyeken az elhunytak medalionba zárt portréi voltak láthatók. Évtizedek múltán visszatért az eredeti helyszínekre, hogy az addigra elhalványult sírportrékkal dokumentálja a múló időt, amely nemcsak az élőkön, de a holtak kertjének kőbe zárt emlékein is nyomot hagy.
21:00 A sírkert egyik legszebb építészeti emlékénél adnak egyórás koncertet a Virtuózok ifjú sztárjai. A zenei élményt a különleges fényfestési technikával megvilágított, szecessziós stílusú Árkádsorok földöntúli látványa teszi még maradandóbbá. A színes képekkel fényfestett mauzóleumokban és Árkádsorokban 23 óráig lehet gyönyörködni.
16 órakor „Szecessziós síremlékek” és „Művészparcella” anekdotákkal, 17 órakor „A kommunizmus emlékezete és a Munkásmozgalmi Pantheon”, valamint „Mauzóleumok” címmel tematikus séták indulnak.
A PROGRAMON VALÓ RÉSZVÉTEL INGYENES!
Kérjük, az Apponyi-hintó ünnepélyes átadásán való részvételi szándékát 2017. június 23-ig a meghivo@nori.gov.hu e-mail címen jelezze!
A tematikus sétákra az emlekhely@nori.gov.hu címen lehet jelentkezni.