November 4, 2020
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) és a Szabadságharcosokért Közalapítvány néma főhajtással emlékezett a Nemzeti Gyászparkban a november 4-i szovjet megszállás és az '56-os forradalom megtorlásának emléknapján. A csendes megemlékezés a közeli Kisfogházban folytatódott.
A Nemzeti Örökség Intézete ma délelőtt a Kelet-pesti Tankerülettel együttműködve közel 50 tankerületi vezető, iskolaigazgató és történelemtanár részére tematikus sétát tartott a Nemzeti Gyászparkban. Az együttműködéssel a NÖRI azt a célt szeretné elérni, hogy középiskolai tanulmányai során minden diák legalább egyszer kilátogasson Magyarország történelmének egyik legfontosabb helyszínére.
Az Új Köztemető Magyarország második világháború utáni történelmének egyik legfontosabb szimbolikus tere, a nemzeti emlékezet és gyász színhelye, az 1956-os forradalom és szabadságharc mementója. Számsorban utolsó, 301-es parcellája a leghíresebb, amely a mellette fekvő 298-assal és 300-assal, valamint a közeli Kisfogházzal, a kivégzések egykori helyszínével együtt alkotja a nemzeti emlékhelyet. 2014. június 16-ára, Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének 25. évfordulójára a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) szakmai irányításával megújult a gyászpark teljes zöldfelülete és a Jovánovics György által tervezett emlékmű, a munkálatok második ütemében pedig elkészült a látogatóközpont, amely 2016 novemberében nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt.