March 4, 2022
Átélt élmények, kézzelfogható tapasztalatok kellenek ahhoz, hogy a fiatalabb generációk történelemtudata erősödjön - harmadik alkalommal rendezte meg a NÖRI a Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek Konferenciáját.
A tegnap megrendezett III. Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek Konferenciáján Gödöllőn, a Királyi Kastélyban Ujváry Tamás, a kastély ügyvezető igazgatója köszöntötte a megjelenteket, a konferenciát Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója nyitotta meg. A délelőtti ülésszakon Deák Krisztina, a Miniszterelnökség Építészeti és Műemlékvédelmi Főosztályának vezetője az emlékhelyekkel kapcsolatos jogi változásokat ismertette, Horváth Imre, az Agrárminisztérium képviseletében a Hungarikumokról és a nemzeti emlékhelyekről beszélt. Dr. Hargitai János, miniszteri biztos, országgyűlési képviselő egy nemzeti emlékhely nagy lehetőségéről, a „Mohács 500” projektről tartott előadást. Dr. Filus Erika, a kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója az emlékhely programjait mutatta be. A délelőtti ülésszakot dr. Pandula Attila, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagja összegezte.
A III. Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek Konferenciája délutáni ülésszakán a Nemzeti Örökség Intézetének Emlékezetpedagógiai Programja volt a fókuszban. Dr. Nánay Mihály, a Történelemoktatók Szakmai Egyesületének elnöke a készülő esztergomi mintaprogramot mutatta be, amely az emlékhelyekre alkalmazható emlékezetpedagógiai program alapja lesz. Ezt követően Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója a „story telling” módszer alkalmazásának lehetőségeiről beszélt. Végül a Győrből érkezett CAN Architects építész csapata mutatta be azt a saját fejlesztésű módszerüket, amely a közösségi tervezés, a szociális építészet és oktatás területeit egyaránt érinti. Előadásukat követően szabadtéren, a kastély kertjében rövid workshopon is bemutatták a „tanulójátékot”.