March 30, 2023
A parcellakövön található QR kód beolvasásával a látogatók információt kaphatnak az adott temetőben nyugvó nagy elődeinkről.
Felavattuk a Székesfehérvár temetőiben elhelyezett okos parcellaköveket. A Nemzeti Örökség Intézete az elkövetkező években QR kóddal ellátott úgynevezett okos parcellakövet helyez el valamennyi hazai temetkezési helyre, ahol a Nemzeti Sírkert részeként védett sír található. A parcellakövön található QR kód beolvasásával a látogatók információt kaphatnak az adott temetőben nyugvó nagy elődeinkről.
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, miniszterhelyettes a mai avató ünnepségen hangsúlyozta: egykori hőseink és nagyjaink iránti adósságunkat csak emlékük életben tartásával és a megfelelő tisztelet lerovásával törleszthetjük. Minden emlékezés akkor épít minket, ha jól emlékezünk, és akkor emlékezünk jól, ha tanulunk a múltból, ha Székesfehérvár nagyjai például szolgálnak nekünk. A múlt emlékei és a modern technika eszközei elegyednek a ma átadott parcellakőben – hangsúlyozta Vargha Tamás.
Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere a NÖRI projektjét szép kezdeményezésnek nevezte. Az azokon keresztül elérhető információra a polgármester szerint igenis igényük van az embereknek. Ezt mutatja az is, hogy a Székesfehérvár temetőibe meghirdetett tematikus, az ott nyugvó személyeket bemutató séták azonnal betelnek. Hozzátette: a NÖRI kezdeményezése arra ad lehetőséget, hogy ha valaki nem egy csoporthoz csatlakozik, hanem egymaga látogat el a helyekre, akkor is kap információt az ott nyugvó személyekről. Székesfehérvár temetőiben számos olyan személy nyugszik, akire érdemes emlékezni, akik például szolgának – zárta beszédét Cser-Palkovics András.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója beszédében elmondta, hogy a Nemzeti Sírkert egy védettségi kategória, amelyet Magyarország Kormánya hozott létre azon országhatáron belül található sírhelyek számára, amelyekben a nemzet leginkább megbecsült személyei nyugszanak. E kategóriába történő sorolással a magyar nemzet megbecsülését, tiszteletét és köszönetét fejezi ki a sírban nyugvó felé. A védettségről a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság dönt. A főigazgató hozzátette: a nemzeti sírkert valójában sokkal több ennél. A nemzeti sírkertbe sorolt nyughelyek ugyanis olyan személyekhez köthetők, akik mindannyiunknak példát adhatnak hősiességből, hazaszeretetből, elhivatottságból, kitartásból és szakmai alázatból. „Olyan személyek, akik hozzájárultak ahhoz, hogy mi, magyarok, itt a Kárpát-medencében ezer éve megmaradhassunk, és gyökereinket egyre mélyebbre ereszthessük.” – tette hozzá Móczár Gábor.
A Nemzeti Örökség Intézete tavaly indította el a QR-kóddal rendelkező úgynevezett okos parcellakövek telepítését, amelyek mára megtalálhatók többek között Keszthelyen, Iváncsán, Budapest nagyobb temetőiben és Sümegen is. A QR kódok a NÖRI honlapjára vezetnek, ahol elolvasható az adott temető védett sírjaiban nyugvó személyek rövid életrajza. Mától Székesfehérváron a Hússzú temetőben, a Sóstói temetőben, a Béla úti temetőben és Csutorán is állnak ezek a mementók.