March 6, 2020
Radnainé dr. Fogarasi Katalin beszéde a Fiumei úti sírkert felújított északi árkádsorának és a Salgótarjáni utcai zsidó temető falának átadóján 2020. március 6-án.
Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Vendégeink!
Márai Sándor szerint „ha az ünnep elérkezik életedben, akkor ünnepelj egészen”. Ez az idézet jutott eszembe a mai átadó kapcsán. Habár mi a Nemzeti Örökség Intézetében évente több felújított síremlék átadását, illetve számos megemlékezést, programot szervezünk, mégiscsak mérföldkőhöz érkeztünk a mai napon. Az árkádsor északi részének átadásával és a Salgótarjáni utcai zsidó temető megújult kerítésfalával ugyanis a Fiumei úti sírkert egyik legimpozánsabb épületének és a szomszédos temető egyik legkritikusabb pontjának megújulását ünnepeljük.
Tisztelt Vendégeink!
Közel négy éve vette vagyonkezelésbe a NÖRI a Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhelyet és a szomszédos Salgótarjáni utcai zsidó temetőt. Aki ma a két temetőbe látogat, annak szemmel láthatóak az azóta elvégzett munkánk eredményei. Összetett feladat állt előttünk, hiszen nem csak az épületeket, sírokat, szobrokat kell megőriznünk ebben a két kiemelt sírkertben, de mint kertet, mint megőrizendő zöldfelületet is ápolnunk kell. A Fiumei úti sírkert esetében pedig mindvégig szemünk előtt kell, hogy lebegjen az is, hogy egy máig működő köztemetőről beszélünk.
Már négy éve is felismertük: Budapest klímavédelmében nélkülözhetetlen a Fiumei úti sírkert 60 hektáros zöldfelületének megőrzése. Fadoktorok segítségével mentjük meg a sírkert arculatát alapvetően meghatározó öreg fákat, több mint 100 éves platánfasorokat, az összes fasor műemlékileg védett, 7 milliárd forint érték megmentése a cél.
A Salgótarjáni utcai zsidó temetőben még rosszabb állapotokat találtunk négy évvel ezelőtt. A Fiumei úti sírkert mellett elhelyezkedő zsidó temető évekig lezárva állt, kitéve az enyészetnek. Amikor a NÖRI átvette a vagyonkezelését, első intézkedésem volt, hogy látogathatóvá tettem. Meggyőződésem volt kezdettől, hogy kultúránknak és történelmünknek ezt az ékszerdobozát meg kell mutatni.
Tisztelt Vendégeink!
Az elmúlt négy évben összesen 36 sikeres közbeszerzést bonyolított le a Nemzeti Örökség Intézete, melynek eredményeként a két sírkert nemcsak zavartalanul üzemel, de folyamatosan újul, szépül. A 36 közbeszerzésből 8 vonatkozott közvetlenül a felújítási, renoválási, megőrzési munkákra. A NÖRI nyílt uniós közbeszerzési eljárást indított el, melynek eredményes lezárást követően 2017 nyarán kezdődtek meg a rekonstrukciós munkálatok. A nyertes gazdasági szereplő a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. és a Forlana Flow Kft. konzorciuma volt.
Itt a Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhelyen az elmúlt négy évben megújult többek között Antall József, Klapka György, Királyi Pál József, Gróh István, Maróti Géza, Kisfaludy Károly, Bánffy Dezső, Batthyány Lajos, Diescher József, Eötvös Lóránd, Virág Benedek, Wekerle Sándor sírja. A felújítások sorát a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben is megkezdtük: ennek eredményeként megújult Vázsonyi Vilmos és Weiss Manfréd impozáns síremléke.
Tisztelt Vendégeink!
Ma az elmúlt négy év két legnagyobb beruházásának átadását ünnepeljük. A Fiumei úti sírkert kettős árkádsora nem titkoltan azért született, hogy a társadalom előkelő köreinek rangos temetkezési helyül szolgáljon. Gerle Lajos tervezte meg a Magyarországon egyedülálló, klasszicizáló épületpárt. Építése 1904-től 1908-ig tartott, de a sírboltokba már 1905-től lehetett temetkezni. Ezek voltak a legdrágább sírhelyek a temetőben, főként a gazdasági életben tevékenykedő budapesti polgárok temetkeztek ide.
Számokra lefordítva: a most megújult északi árkádsor 89 méter hosszú, 18 méter széles, közel 20 méter magas. Az északi árkádok alatt 86 db síremlék található, melyből 18 db védett sírhely van. Itt nyugszik többek között a Gundel család, a Jungfer család és a Lingel család. Az árkádsorok négy kupolacsarnokának márványmozaik falképeinek megőrzése azért is kiemelkedő jelentőségű, mert ezek, ahogy mi nevezzük, a sírkert szecessziós ékkövei. A most felújított árkádsor első mozaikját Dudits Andor tervezte.
Az árkádsorok építése óta eltelt több mint 100 esztendő alatt a legutóbbi átfogó felújításra az 1970-es évek közepén került sor. Így az árkádsorok állapota a 2010-es évek végére igen leromlottak. Ezek közül is az északi árkádsor volt rosszabb állapotban, annak is a nyugati Dudits kupolája, mely a II. világháború alatt ért aknatámadás következtében jelentősen sérült.
Ennek a méltatlan állapotnak a megszűntetése érdekében az északi árkádsor felújítási munkáinak megindítására 2017-ben nyílt, uniós közbeszerzési eljárást követően a Konzorciummal kezdtük meg a munkát, melynek most jelentős mérföldkövéhez érkeztünk. A műemléki felújítási munkálatok magába foglalták a vörösrézlemezzel fedett tetőszerkezet, a keménymészkő homlokzatok, kupolák, kripták, teraszok és mellvédek, a gipsz mennyezetek, a kriptaemelők felújítását, valamint a Murano-i üvegmozaik felületek restaurálását.
A több mint 2,5 évig tartó restaurálási és felújítási munkálatokra több mint bruttó 1 milliárd forintot fordított a Nemzeti Örökség Intézete a Kormány által biztosított központi költségvetési forrásból.
Ugyancsak óriási szakmai kihívást jelentett a szomszédos zsidó temetőt körülvevő kőbányai homokmészkő kerítés rekonstrukciója. A 19. század második felében épült kerítésen eddig nem végeztek felújítást, így az azóta eltelt közel 150 év alatt a déli kerítésszakasz kőzet állékonysága olyan mértékben romlott, károsodott, hogy 2018. február 10-én összeomlott. A helyzet azonnali kezelése érdekében 2018 novemberében megkezdődtek a déli kerítésszakasz teljes rekonstrukciós, újjáépítési munkálatai. A műemlékileg teljes egészében védett kerítés nagy szakmai kihívást jelentő felújítása 2 ütemben és 4 szakaszban valósult meg. Ez mit jelent számokban? A nyomvonalszakasz rekonstrukciója 400 m3, közel 1000 tonna, 12.500 db egyedileg méretezett és kézi erővel megmunkált kemény mészkő felhasználásával valósult meg. A teljes rekonstrukciós munka 1,5 évet vett igénybe mintegy bruttó 2 milliárd forint értékben.
Tisztelt Vendégeink!
A Fiumei úti sírkert és a szomszédos Salgótarjáni utcai zsidó temető nem csak az elmúlás színterei, de emlékezetpolitikánk szerves része is. Mi, a Nemzeti Örökség Intézetében azt gondoljuk, hogy az emlékezetpolitika egyik legkézzelfoghatóbb kifejeződése ez a sírkert, amely az egyetlen olyan temetője Magyarországnak, ami nemzeti emlékhely. Nekünk a sírkert ápolása, gondozása, és megismertetése a következő generációkkal maga az emlékezetpolitika. Ahogy Széchenyi is megfogalmazta: “ha tudni akarod, hogy egy nemzet mennyire becsüli a múltját, nézd meg a temetőit”.
Meggyőződésem, hogy ez a két helyszín Budapesten történelmünk olyan lenyomatát, keresztmetszetét adja, amelynek segítségével történelmünk, sorsunk jól végigkísérhető. Ezt szolgálják hat történész idegenvezetőnk által vezetett sétáink, melyeken a tavalyi évben több mint 11 ezren vettek részt.
Tisztelt Vendégeink!
Munkánkra nemcsak mi vagyunk büszkék. Az elmúlt négy évben számos elismerésben részesültünk. Legbüszkébbek a Magyar Örökség díjra vagyunk.
Tisztelt Vendégeink!
Végezetül az én tisztem a köszöneté, köszönettel tartozom a kiváló és áldozatos munkát végző Reneszánsz Kőfaragó Zrt. és a Forlana Flow Kft-nek. Köszönettel tartozom dr. Baucsek Katalin közbeszerzési tanácsadó asszonynak, valamint a NÖRI műszaki igazgatójának, Szakács Istvánnak a folyamatos szakértői odafigyeléséért. Természetesen köszönöm a NÖRI valamennyi érintett munkatársának, hogy kivették a részüket a feladatból.
Köszönöm Magyarország Kormányának megtisztelő bizalmát és támogatását, különös tekintettel és elsősorban Orbán Viktor úrnak, Magyarország miniszterelnökének, valamint Kövér László úrnak, a magyar Országgyűlés elnökének, hogy támogatják munkánkat. És nem utolsó- sorban köszönöm Boross Péternek, az NEKB elnökének, volt miniszterelnöknek a folyamatos, évek óta tartó szakmai együttműködést, amely a Nemzeti Örökség Intézetének létrejöttében teljesedett ki.
Tisztelt Vendégeink!
Az eredmények, a díjak, a mai ünnep persze nem azt jelenti, hogy a NÖRI munkatársai hátradőlnek. A munkánkat folytatjuk, hiszen célunk, hogy még több épület, sír újuljon meg, és természetesen az árkádsor déli része is az északihoz hasonló pompájában tündökölhessen. És célunk, hogy a Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhely a budapesti Pere Lachaise legyen, a szomszédos Salgótarjáni utcai zsidó temető pedig elnyerje világörökségi védettségét.
Köszönöm, hogy velünk ünnepelnek ma, köszönöm, hogy meghallgattak.