April 19, 2023
Móczár Gábor főigazgató köszöntője Illyés Gyula halálának 40. évfordulójára és Illyés Gyula, valamint felesége, Kozmutza Flóra felújított sírjának átadó ünnepségére.
Tisztelettel köszöntöm Illyés Gyula és Kozmutza Flóra leszármazottait és családtagjaikat!
Tisztelt Főtitkár Úr!
Tisztelt Mezey Katalin!
Főtisztelendő Perjel Úr!
Főtiszteletű Püspök Úr!
Tisztelt Kormánybiztos Úr, Főigazgató Urak!
Tisztelt Emlékező Közönség!
„Valamirevaló múlt megteremtéséhez néha nagyobb erő kell, mint a jövőéhez: mindent pontosan a helyére kell tenni. A rosszul elrendezett, rosszul megírt múlt föltámad, visszajár, állandóan zavarja az embert. A megíratlan idő meg egyszerűen el se megy; ködszerűen üli meg a tájat és az elmét.” – vallotta Illyés Gyula, és valljuk mi is, a Nemzeti Örökség Intézetében.
Pontosan helyretenni a múltat, és megismertetni magyarságunk értékeit, teljes nemzeti valónkat a jelennel és a jövő generációkkal: ez a mi feladatunk. Ennek a múltnak, közös nemzeti kincsünknek része Illyés Gyula költő, és felesége, múzsája, Kozmutza Flóra, aki gyógypedagógusként is kiemelkedő alakja a magyarság emlékezetének.
Tisztelt Emlékező Közösség!
A több mint hatezer sírt magába foglaló Nemzeti Sírkert olyan nagyjaink sírjait öleli fel, akik példaként állnak előttünk. Olyan példaként, mint Illyés Gyula és Kozmutza Flóra, akik munkásságukkal, szakmai alázatukkal, egymás iránti tiszteletükkel és szeretetükkel is maradandót értéket hoztak létre saját korukban – és zsinórmértékként szolgának számunkra napjainkban is. A Nemzeti Sírkertbe sorolt, államilag védett sírokban nyugvó személyek ilyen zsinórmértékek, ezért kötelességünk nekünk, utódoknak megőrizni az emlékezetüket. Tavaly elindított új kezdeményezésünkkel úgynevezett okos parcellaköveket helyezünk el azokhoz a temetőkhöz, ahol védett sírokat találnak a látogatók. Ilyen parcellakő áll itt, a farkasréti temető bejáratánál is, és tetején egy olyan QR kód található, amelynek beolvasásával minden idelátogató megismerheti itt nyugvó neves elődeinket – köztük Illyés Gyulát is. Megtisztelő feladat számunkra, hogy ezeket a védett sírokat szükség esetén felújíttatjuk, figyelemmel kísérjük a kerek évfordulókat, és a maihoz hasonló megemlékezéseket szervezünk. Ezen értékmegőrző munka részeként szépülhetett meg közel másfél millió forintból a mögöttünk álló sír, Farkas Ádám szobrászművész alkotása is, amelynek finanszírozásában a Magyar Művészeti Akadémiával közösen osztozunk.
Tisztelt Emlékezők!
Amióta a Nemzeti Örökség Intézetének vezetőjeként dolgozom, munkatársaimmal szélesre tártuk a NÖRI – és ezáltal a nemzeti emlékezet területén lehetséges együttműködések - kapuját, ezt nap mint nap tapasztalhatják partnereink. Köszönettel tartozunk Illyés Gyula lányának, Illyés Máriának, és férjének, Kodolányi Gyula Kossuth-díjas költőnek, amiért ráirányították a figyelmünket a mai évfordulóra. Fontosnak tartjuk a nemzeti sírkert védett sírjaiban nyugvók leszármazottaival való folyamatos kapcsolattartást, hiszen az ország mintegy 700 helyszínén található 6200 védett sír méltó gondozása érdekében szükségünk van az ő vigyázó szemükre. Köszönettel tartozunk a Magyar Művészeti Akadémiának és Dr Richly Gábor főtitkár úrnak is, hogy aktív partnereink voltak ebben a szép feladatban.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Ha nem emlékezünk azokra az elődeinkre, akiknek részben azt is köszönhetjük, akik ma vagyunk, ha nem emlékezünk azokra az íróinkra, költőinkre, akik nálunk ékesebben és pontosabban fogalmazták meg lényegünket, életünket és magyarságunkat, vagy csak hétköznapjainkat, amelyből mi nap mint nap erőt meríthetünk, akkor nem lesz mit átörökítenünk a következő ezer évre. Akkor nem tudjuk múltunk igazságát sem átadni. Hiszen ahogyan Illyés Gyula megfogalmazta: „Az igazság legárnyaltabb kimondása a művészek feladata és kötelessége.”
Köszönöm, hogy meghallgattak!