June 13, 2022
A Petőfi család felújított síremlékét 2022. június 11-én adtuk át a Fiumei úti sírkertben. A rekonstrukció Rákay Philip producer és felesége, Wieber Orsolya magánadományából valósult meg, a síremlék környezetét a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) újíttatta fel.
Tisztelt Miniszter úr!
Kedves Philip és Orsolya!
Tisztelt Emlékező Közönség!
Petőfi neve a magyar tudatban egyértelmű a költővel. Ő az a költő, akinek a képe a legerősebben és a legigazibb vonásokban él bennünk, akit nem kell a könyvszerű feledésből kiásni, akinek értékeit nem kell revízió alá venni. Petőfi eleven volta a legszebb bizonyítéka annak az egyébként sokszor tagadott ténynek, hogy a magyarság meg tudja becsülni irodalmi nagyjait. – kiváló irodalomtörténészünk, Szerb Antal így tárja elénk érthetően azt a tényt, hogy Petőfi Sándor minden magyar életének szerves része. Hiszen gyermekkorunk óta szívjuk magunkba magával ragadó rigmusait, Talpra, magyar! Föltámadott a tenger, Laci te, hallod-e…
Bár mindannyian őérte vagyunk ma itt, az egész Petőfi családból csak Sándor az, aki nem itt nyugszik, de szelleme belengi az egész Fiumei úti sírkertet. A Nemzeti Pantheon gondolatának megszületése Petőfi korához köthető, így számos itt nyugvó ezer szállal kötődik a költőhöz. Itt nyugszik legjobb barátja és igaz lelki társa, Arany János. De itt nyugszik Gyulai Pál író, irodalomtörténész, kritikus, aki sokat tett Petőfi költészetének elismertetéséért. Aki elvette feleségül Szendrey Júlia húgát, Máriát, akivel együtt nyugszanak Szendrey Ignác sírboltjában.
Nem messze található Barabás Miklós sírhelye, aki egyike az első magyar festőművészeknek, és akinek a nevéhez fűződik Petőfi Sándor első közismert ábrázolása. Itt található Emich Gusztáv síremléke, aki kiadóként a magyar nyelvű irodalmat támogatta, és aki először A helység kalapácsát jelentette meg, majd később valamennyi Petőfi-költemény örökös kiadási jogát megvásárolta. Itt nyugszik Petőfi Sándor színészideálja, Egressy Gábor, aki a forradalom estéjén előadta a Nemzeti dalt a Nemzeti Színházban. A színész által készített dagerrotípia a költő egyetlen hiteles ábrázolása.
De nemcsak a Fiumei úti sírkertet lengi be a nagy költő szelleme, hanem az egész Kárpát-medencét. Kiskőrösön született, de emlékezhetünk rá Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumnál, ahol 1848. március 15-én nagy tömeg gyűlt össze; nem messze a múzeumtól, a Deák téren, az Insula Lutheranában tanult, de koptatta az iskolapadot Pápán, a református kollégiumban is. Színészkedett Székesfehérváron, emellett Sopronban és Debrecenben katonaként fordult meg. De szelleme ott van az egész Kárpát-medencében: Erdélyben, Erdődön tartotta az esküvőjét, Koltón volt nászúton, és a hagyományok szerint Segesvár mellett, a fehéregyházi csatamezőn érte a halál. Felvidéken, Selmecbányán is járt iskolába, és Horvátországban, Zágrábban katonaként emlékezünk rá. Mára a legtöbb magyarországi hely a nemzeti és történelmi emlékhelyek között található, és elkötelezetten dolgozunk azon, hogy a magyarság történelméhez kapcsolódó helyszíneket határon túl is nyilvántartásba vegyünk, bemutassuk, és talán később meg is jelölhessük.
Tisztelt Egybegyűltek!
Azt gondolom, mindezek tükrében, hogy nem az a lényeg, hogy Petőfi Sándor itt nyugszik-e a most megújult sírban. Petőfi Sándor mindenhol ott van, ahol magyarok vannak, és mindig itt lesz, amíg a magyarság megmarad. Mától van egy újabb méltó hely, ahol emlékezhetünk nagy költőnkre. Ez az emlékhely a mögöttünk látható történelmi sír, amely része az un. virtuális Nemzeti Sírkertnek. A Nemzeti Örökség Intézete Magyarország Kormánya és a Miniszterelnökség támogatásával folyamatosan újítja fel a Nemzeti Sírkertbe tartozó, megromlott állapotban levő sírokat. Köszönjük, tisztelt Miniszter Úr, hogy a tavalyi évben összesen 75 millió forintból mintegy negyven sírt újítottunk meg országszerte.
És köszönjük, kedves Philip és Orsolya, hogy partnereink voltatok most ebben a munkában, és magánemberként támogattátok a Petőfi család sírjának felújítását. Ezzel többek között Baumgarten Ferenc, Ráth György, Hopp Ferenc vagy Nemes Marcell nemzetépítő sorába emelkedtetek. A Nemzeti Sírkert közel 25 éves fennállása óta hasonló felajánlásra - ezen kívül – eddig csak egyszer volt példa. Minket is arra ösztönöztetek, hogy a Fiumei úti sírkert körülöttünk látható részét visszaállítsuk a 19. századi, eredeti formába és már rögtön a Petőfi bicentenárium évében számos rendezvény vonzza ide a Petőfi-rajongókat. Megmutattátok, hogy igazi patrióták vagytok, és bízunk benne, hogy példátok arra indítja azokat, akik tehetnek, hogy a nemzeti emlékezet ügyét önálló kezdeményezésekkel támogassák!
Köszönöm, hogy meghallgattak!