May 23, 2022
Május második szombatján tartottuk az Emlékhelyek Napja országos rendezvénysorozatot, ennek keretében szerveztek kétnapos esemény Vizsolyi Történelmi Emlékhelyen.
Köszöntő az Emlékhelyek Napja rendezvényére
2022. május 15. 11,00
Vizsoly Történelmi Emlékhely
Tisztelt Egybegyűltek!
Vizsoly a magyar protestantizmus és a magyar művelődéstörténet egyik legfontosabb helyszíne. Amikor Európában feltalálták a könyvnyomtatást, az akkori európai emberek számára előkerült az a kérdés is, hogy vajon melyek a legfontosabb és legértékesebb könyvek, amelyeket mielőbb nyomda alá kellene rendezni, hogy minél több ember olvashassa azokat. Az első kinyomtatott könyvek között természetesen ott volt a Biblia. Hiszen a Biblia minden keresztény ország legfontosabb olvasmánya. Nem voltunk ezzel máshogy mi, magyarok sem, nemcsak a nyomtatásnál, de a magyar nyelvű fordításnál is az első könyvek között született meg a magyar nyelvű Szentírás.
A Vizsolyi Biblia, más néven a Károlyi-biblia a magyar művelődéstörténet kiemelkedő alkotása, az első teljes, fennmaradt magyar bibliafordítás, amely hosszú évszázadok során megkerülhetetlen volt az új fordítással próbálkozók számára. A Vizsolyi Biblia hatása a magyar irodalmi nyelvre felmérhetetlen, egyben a magyar kézműves nyomdakultúra rendkívüli könyvészeti műalkotása. Történelmi szerepe is jelentős, nyelvünk megmaradásának egyik segítője volt a török hódoltság idején, és nagyban hozzájárult identitásunk és kultúránk őrzéséhez.
Tisztelt Egybegyűltek!
A Nemzeti Örökség Intézetének is ezt tekintjük a legfontosabb feladatának: identitásunk és kultúránk őrzése. Minden ránk bízott terület gondozásánál, feladatunk elvégzésénél, minden újonnan elindított projektünknél ez a legfontosabb cél lebeg a szemünk előtt. A Miniszterelnökség háttérintézményeként működő Nemzeti Örökség Intézetének legfontosabb feladatai közé tartozik a vagyonkezelésében lévő sírkertek, azaz a budapesti Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhely, valamint a Salgótarjáni utcai zsidó temető üzemeltetése, továbbá az Új köztemető részét képző Nemzeti Gyászpark fenntartása. Intézetünk kiemelt feladata a nemzeti emlékezet ápolása, elsősorban megemlékezések, művészeti programok, konferenciák, előadásokkal vezetett séták szervezése, illetve kiadványok készítése által. Mindemellett a NÖRI az operatív és adminisztratív szerve a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak, gondoskodik a Nemzeti Sírkertbe sorolt, országhatárokon belül található, több mint hatezer sírhely védettségéről, miközben ellátja a nemzeti és a történelmi emlékhelyek szakmai ernyőszervezetéből adódó feladatokat is. Ahogy küldetésnyilatkozatunkban is megfogalmaztuk: „Küldetésünk a magyar történelmi és kulturális örökség méltó megőrzése, továbbadása és a tiszteletteljes emlékezet gyakorlása, mert az erős Magyarország záloga a mélyen gyökerező nemzeti identitás. Meggyőződésünk, hogy a nemzetállamokra épülő, egységes Európában hazánk jövője a nemzeti összetartozásban gondolkodó, szilárd magyarságtudatú fiatal generációk felelős nevelésén alapul, amelynek szolgálatát stratégiai feladatunknak tekintjük. Hisszük, hogy ebben a munkában kulcsfontosságú a magyarság szellemi örökségének megóvása, továbbá a nemzeti emlékezet kultúrájának széles körű terjesztése.” Mindez felelősségteljes munkát követel, főként, ha Babits Mihály szavait is szem előtt tartjuk: „Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálban kapaszkodhatsz a jövőbe.”
Tisztelt Vendégeink!
Küldetésnyilatkozatunknak megfelelően a NÖRI-ben új stratégiai irányvonalakat jelöltünk ki. Ezek közül az egyik legfontosabb az emlékezetpedagógia területe, amely egy új oktatási módszertan kidolgozását és a gyakorlatban történő megvalósítását vette tervbe. Ennek célja, hogy a 12-18 év közötti tanulók egy olyan mélységelvű oktatásra épülő, élménypedagógiai képzésben részesüljenek, amely során hazánk nemzeti és történelmi emlékhelyeinek megismerése által tesznek szert új ismeretekre, miközben erősödhet hazaszeretetük és elköteleződésük nemzetünk iránt. Az emlékezetpedagógia metodikai és tartalmi elemeinek kidolgozásában legfontosabb partnerünk a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete, amely szervezettel együttműködve megkezdtük a mintaprojektek kidolgozását öt nemzeti, illetve történelmi emlékhely vonatkozásában, és terveink szerint továbbképzéseket is fogunk tartani a témában történelemtanárok részére.
Intézetünk másik új fókuszterülete: a magyarság határon túli emlékhelyeinek regisztrálása. Célunk, hogy felkutassuk, összeírjuk és közreadjuk azokat a nemzetünk történelmében jelentős helyszíneket, amelyek a helyi magyarság számára is fontosak. Éppen ezért határon túli szervezetekkel, együttműködő partnerek segítségével próbáljuk összegyűjteni az ilyen jellegű helyeket, majd azokat közreadni egy webes felületen. Első lépésként együttműködést kezdeményeztünk az Országos Széchényi Könyvtárral, amellyel a magyarság határokon túli emlékhelyeinek adatbázisát fogjuk kialakítani. Továbbá számos intézettel felvettük már a kapcsolatot és megkezdtük az emlékhelyek felmérését a csángó vidékeken és a gyimesi területeken.
Fentieken túl még sok területen változtattunk a NÖRI feladatrendszerében. Nagyobb hangsúlyt fektetünk a nemzetstratégiai és az egyházi vonalon történő együttműködésekre, az emlékhelyek támogatására és hálózatának erősítésére, a Fiumei úti sírkert jelentőségének köztudatba emelésére. Az utóbbi érdekében indítjuk el a nemzeti emlékhelyen a Versszínház, vagy éppen a Szoborpark projektünket. Mindemellett a nemzetközi temetőturizmusba is igyekszünk bekapcsolódni. Ennek érdekében két temetőnkkel csatlakoztunk a Jelentős Európai Temetők Szövetségéhez (ASCE), amelynek 20 éves közgyűlését tavaly a NÖRI szervezésében láthattuk vendégül Budapesten. Elkezdtük továbbá egységes parcellakővel megjelölni a Nemzeti Sírkert részeként védett síroknak helyet adó temetőket, és megkezdtük az új örökségvédelmi kategória, a Nemzeti Emlékpont feladatainak ellátását is. Őszintén bízom benne, hogy a megkezdett új utakon járva a NÖRI hasznos és produktív eredményekkel szolgálhat a társadalom, a kultúra és a tudomány számára. 2022 tavaszát követően is küldetésnyilatkozatunkat vallva, szívvel, lélekkel és hittel folytatjuk megkezdett munkánkat.
Tisztelt Egybegyűltek!
Ebben a munkában kiemelten számítunk az Emlékhelyek fenntartóira, mint partnerekre, így Önökre is. Magyarország igen gazdag a reformátussághoz kötődő, de nem csupán a lokális, református emlékezetben, hanem az egész nemzet emlékezetében kiemelkedő szerepet játszó helyszínekben. Ezek az emlékhelyek országszerte a magyar református kultúra és művelődés változatos színhelyeit jelentik. Vizsoly méltán híres templomán kívül a történelmi emlékhelyek között megtaláljuk a Kálvin téri református templomot, a református felekezet első pesti templomát (Fáy András nyughelyét), a debreceni Nagytemplomot és Református Kollégiumot, a Szilágyi Dezső téri református templomot, az egykor Csokonai Vitéz Mihálynak is munkát adó csurgói kollégiumot és nem utolsó sorban a református kultúra és művelődés egyik fellegvárát, a sárospataki kollégiumot és könyvtárat. Vizsoly méltán tagja ennek a sornak. Közös feladatunk a keresztény-keresztyén Magyarország megőrzése különösen, ma az egyre inkább értékeit vesztő Európában.
Tisztelt Vendégek!
A Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek nemcsak jelzőfényei magyarságunknak, hanem olyan helyszínek, amelyeknek feladatuk a kultúránk átörökítése is, hiszen ezek a helyszínek adják magyarságunk lényegét. Ahogy a Bibliában olvashatjuk: „A hol van a ti kincsetek, ott van a ti szívetek is.” Nagy kincsünk itt a Vizsolyban őrzött Biblia, és nekünk, keresztényeknek és keresztyéneknek ebben kell, hogy a szívünk legyen. Köszönöm, hogy meghallgattak, áldás, békesség!