Alkotók:
Kiss Luca
Építész, 2019-ben diplomázott a BME Lakóépülettervezési Tanszékén. Rómában formatervezést tanult, szakmai gyakorlatát a hágai Studioschaeffer építészirodában szerezte. 2019 és 2023 közt meghívott konzulensként elsőéves tervezési tárgyakat oktatott a BME Lakóépülettervezési Tanszékén. Érdekli, hogyan lehet minél kevesebbet úgy építeni, hogy a terek mégis megfelelnek a 21. századi elvárásoknak és a természeti adottságokra jellegüknek megfelelően támaszkodunk.
Novák Sándor
Hauszmann Alajos Diplomadíjas építész, 2019-ben a BME Lakóépülettervezési Tanszékén végzett. A zsámbéki romtemplom, mint az emlékezés helyével foglalkozó, Anschau Péterrel közös TDK munkájáért 2018-ban rektori különdíjban részesült. 2019 és 2023 között meghívott konzulensként részt vesz a BME Lakóépülettervezési Tanszékén az első éves tervezési tárgyak oktatásában.
Weiszkopf András
Építész, 2011-ben a BME Lakóépülettervezési Tanszékén diplomázott, 2022-ben védte meg Tér tartalék című DLA doktori értekezését a BME Építőművészeti Doktori Iskolában. 2011 óta meghívott oktató, 2016-tól egyetemi tanársegéd a BME Lakóépülettervezési Tanszékén, jelenleg elsőéves tervezési tantárgyakat oktat a BME Építészmérnöki Karán.
Részletes bírálat:
A pályamű izgalmas és egyedi koncepció szerint fogalmazza meg a határainkon túl elhunyt magyarok emlékhelyének alapkoncepcióját. Egy olyan „interaktív” gondolatot fogalmaz meg, térben az egész ország területére, amely összeköti és egységbe foglalja a nemzetet. Ezt úgy valósítja meg, hogy a Fiumei úti sírkert a központ, ahol kijelöl egy emlékpontot, melynél az emlékező megáll és a maga módján lerója tiszteletét, majd tovább halad a középpont felé, ahol a sűrűsödő liget téri élményében a bolyongás, keresés, világból kiszakadás, elvonulás és megnyugvás élményét éli át. A középső kis tisztáshoz érve azután egy nagy fehér gyűrű fogadja, mely kijelöl egy belső, füves érintetlen területet. De a lényeg, hogy a központi emlékhely körül elszórtan elhelyezkedő emlékpontok minden járáson belül, elérhető közelségben, kisebb léptékben, de azonos motívumrendszerrel megtalálhatók nagyközségi szintig minden magyar településen. A helyi temetőkben egy fából és egy műkő körből álló együttes kap helyet, ami akár a világ bármely pontján elhunyt honfitársaink emlékhelyeként is része lehet az emlékezésnek.
A decentralizálás kérdésének összetettségét és térbeli komplexitását is mutatja, hogy a pályamű nem törekszik didaktikus, módon kifejezni a nemzeti összetartozás eszményét, ám mégis képes egyszerű eszközzel megoldani, hogy az ország minden része érintett legyen és így a kiemelt emlékhelyen kívül létrehozott pontok közelebb hozzák a megemlékezés élményét a helyi közösségekhez. A pályamű átgondolt, egyedi gondolatokat és értékeket felvonultató terv, amely a teljes országot lefedő emlékhely együttest hoz létre, és méltón őrzi és minden helyi közösségben fenntartja a határon túl elhunyt magyarok élő emlékét.
A Bíráló Bizottság megvételben részesítette.