Alkotók:
Molnár Zsolt
Csíkszeredában született, a helyi Nagy István Művészeti Liceum tanulója, ahol 2008-ban megszerzi az érettségi diplomát, építészet szakon. 2007-ben és 2008-ban részt vesz az országos olimpiászon, itt 2008-ban 7-dik helyezést ér el.
2008 óta a Temesvári Műszaki Egyetem építész karának a hallgatója. Ezen évek alatt számos workshopban vesz rész. 2009-2013 között egy csíkszeredai építész irodájában végzi nyári gyakorlatait. 2007 óta rendszeres résztvevője a Minimum Party összművészeti alkotótábornak, 2011-ben és 2012-ben tagja az építeszműhely szervezőcsapatának, míg 2017-ben a műhely vezetője. Egyetemi évei alatt és szakmai pályája elején számos tervpályazaton vesz részt, kiemelkedő eredményt érve el a következőkön: Pensole X Concept Kicks Footwear Design Competition második helyezés, Fogadótér-KAPU tervezési és építési pályázat a velencei Nemzetközi Építészeti Biennále magyar pavilonjának hallgatói pályázatán tagja a nyeretes csapatnak, Sky Hill PRO/light/TYPE Competition 2014 harmadik helyezés, valamint Budakalász Magja 2018 MMA elismerés.
Szigeti Vajk István
Csíkszeredában született, 2008-ban végzett a Nagy István Művészeti Líceum építész szakon, ahol szabadkézi rajz és építészet szakirányú diplomát szerzett. 2008-ban felvételizett a bukaresti Spiru Haret építészet és városrendezés szakára, majd 2014-ben diplomát szerzett. Egyetemi évei alatt egy csíkszeredai építésziroda gyakornoka volt, és a „Minimumparty” összművészeti alkotótábor oszlopos tagja illetve az építész műhely lelkes szervezője, majd 2017-ben az építész műhely vezetője Molnár Zsolttal megosztva.2014-ben Sky Hill PRO/light/TYPE Competition építészeti pályázaton 3. helyezést érnek el Molnár Zsolttal. 2015-ben a gyergyószentmiklósi stúdió gyakornok, később teljeskörű építésze, majd 2018-ban a Romániai Építészkamara tagja. 2015 tavaszán a Hargita Megyei Kulturális Központ által meghirdetett fotográfiai képzésen szakvizsgázik. Ebben az ében a Sepsiszentgyörgyi Design Weeken a Prowood klaszter által szervezett design pályázatán, III. helyezés ért el. 2017-ben elismerésben részesül a „Székesfehérvár történeti központja” a Magyar Művészeti Akadémia által meghirdetett tervpályázaton Molnár Zsolttal és Albert Csabával egy évvel később pedig elismerésben részesült a „Budakalász Magja” a Magyar Művészeti Akadémia által meghirdetett tervpályázaton Molnár Zsolttal. 2019-ben Albert Csabával közösen megalakítják építészirodájukat Csíkszeredában, amelynek vezető tervezője lesz.
2015-2023 között fotósként is aktívan pályázik, több nemzetközi pályázaton és díjazásban, elismerésben részesül. Ebben az időszakban több Romániai és Magyarországi építészeti szaklapban és online felületen publikálják építészeti képeit.
Albert Csaba
Csíkszeredában született, 2002-ig Csíkszentdomokoson élt. Miután Csíkszeredába költözvén a Nagy István Művészeti Líceum tanulója lett zene szakon klarinét főszakkal, amiről a kisérettségi után tért át az iskolában jelen lévő építészet szakirányra, itt szerzett érettségi diplomát 2008-ban. 2008 és 2014 között a Kolozsvári Műszaki Egyetem Építészet és Városrendészet karának hallgatója lett, itt szerezte meg építész diplomáját. 2009 és 2012 nyarain egy csíkszeredai épétészirodánál, végzős évében egy kolozsvári irodában volt gyakornok.
2015 és 2019 között építészgyakornokként tevékenykedik, időközben sikeresen vizsgázott a Romániai Építészkamarába, 2019-től egy építésziroda munkatársa és alapító tagja.
2007-től több éven át részt vett a Minimumparty összművészeti alkotótáborban, 2015-ben az Aktiváros Tusnád tervtáborában kialakult ötleteikből meríthettek a tusnádfürdői vezetők a város aktívabbá tételéhez. 2018-ban elismerésben részesült a „Székesfehérvár történeti központja 2017” tervpályázatra készült javaslatuk.
Prof. Dr. habil Jakab Csaba DLA egyetemi tanár, építőművész-belsőépítész
Curriculum Vitae
Farkaslakán, Székelyudvarhely közelében, Erdélyben születtem. Marosvásárhelyen művészeti szakközépiskolába jártam, majd Budapesten szereztem BA és MA oklevelemet is, a MIE-en doktoranduszként (DLA). DLA fokozatot szereztem építőművész-iparművész szakon a MOME-n 1989-2008 között. További tanulmányok: Pécsi TE Habilitáció – építőművészet (2016), Győri SZE Professzori kinevezés – építőművészet (2017). Oktatói munkát végeztem: School of Arhitecture, College of Art, University of Dundee (1995), Bp. MIE Építész Tanszék, óraadó és Felvételi Előkészítő (1998-2002), Győr SZE óraadó (2004), tudományos munkatárs (2007), egyetemi docens (2008), professzor (2017) illetve vendégtanár voltam Marosvásárhelyen a SEMTE-n 2014-16 között.
Fontosabb munkáim: vöröstói barlangbejárat és látogatóközpont, Aggtelek (1998-2004), FSZEK központi épülete (Hegedűs Péter és Hefkó Mihály társaként), Bp., (2002), BULDING-ÉPÍTÉS, a 14.Velencei Nemz. Építészeti Biennále magyar pavilonja, Kurátor-Tervező (Márton László Attilával), Velence, Giardini (2014) és KÉZ-MŰ-REMEK, Népművészeti Szalon, látvány-installáció-terv, Műcsarnok, Bp. (2018).
Részletes bírálat:
A pályamű azon tervek közé tartozott, amelyek messzemenőkig figyelembe vették az adott környezetet és a Fiumei úti temető hagyományait. A parcella nagy, gyepes területe nemcsak megfelelő teret biztosítana az emlékezésre, de az emlékművet ki is emelné a már meglévő síremlékek közül. A Bíráló Bizottság azonban két ponton is kritikusan viszonyult a tervhez. Az egyik a több, magasba törő elemből összeálló obeliszk forma, amely ebben az alakjában túlságosan is emlékeztet a Szovjetunióban, illetve a szovjetek által más országokban a hatvanas-hetvenes években felállított győzelmi emlékművekre. A másik pedig az emlékművön elhelyezett betűk problémája. Egyrészt emlékműveknél ritkán bizonyul szerencsés megoldásnak a cím felvésése. Másrészt pedig a pályázók által említett „iniciáléhalmaz” nem feltétlenül teszi lehetővé, hogy a látogatók az emlékművet az egyéni emlékezés objektumának tekintsék. A zsűri számára nehezen volt elképzelhető, hogy ez a megoldás emlékezeti közösséget hozzon létre.