Alkotók:
Vivas Veronika
Budapesti születésű részben magyar, részben kolumbiai gyökerekkel. Az érettségit követően költöztem ki külföldre, majd 8 évet éltem Dél-Amerikában. 2015-ben kezdtem meg a tanulmányaimat a Pilot University of Colombia egyetemen, ahol 2020 szeptemberében diplomáztam építész szakon. Diplomadíjasként, pályázhattam a RIBA President’s Medals hallgatói pályázaton - ahol eredményt ugyan nem értem el, viszont - publikálták a diplomámat. Az utolsó egyetemi félévemet Buenos Airesben, Argentínában kezdtem meg ahol a fél éves kötelező szakmai gyakorlatomat csináltam, majd ezt követően ott éltem egészen 2021 szeptemberéig. 2021. decemberétől kezdve építész munkatársént dolgozom Magyarországon, ahol van szerencsém betekinteni a magyar építészet különböző szegleteibe. Szabadidőmben is szeretek tervezni, legutóbb a „Lantos Múzeum Pécs” pályázaton részesült elismerésben a pályaművünk. Közvetlen érintettségem nincsen a pályázat témájával, viszont a kint eltöltött évek alatt veszítettem el az egyik hozzátartozómat, akitől sohasem búcsúzhattam el. Ő mindig inspirálni fog.
Tóth Krisztián
Egyetemi tanulmányaimat 2010-ben kezdtem el a BME Építészmérnöki karán. 2017-ben diplomáztam a Lakóépülettervezési tanszéken, műszaki szakirányon. A diplomafélév előtti nyáron összesen 8 hetet gyakornokként töltöttem, a sikeres védés után pedig a zsűri elnöke ajánlott munkát - így kezdődött a pályafutásom. Az évek során sok eltérő feladathoz volt szerencsém, egyik ilyen, ami meg is épült a SOTE Balassa János Kollégiumának energetikai korszerűsítése volt. A stúdió egyik utolsó munkája egy 100 szobás szálloda megtervezése volt, ami jelenleg is épül és a tervezői művezetését végzem. Nemrégiben megnyertünk egy bankszékház tervpályázatot Afrikában, ami nagyon izgalmasnak ígérkezik.
2019-ben kaptam meg a tervezői jogosultságomat, melyet rögtön ki is használtam, a feladat egy siófoki üdülőház átalakítása volt. Szabadidőmben is foglalkoztat az építészet, utolsó pályaművünk elismerésben részesült.
Részletes bírálat:
A pályamű azok közül való, amelyek bejárásával képzelhető el az emlékhely atmoszférájának, sajátos belső kisugárzásának átélése. A Pályázó 200 eltérő magasságú travertin anyagú kőtömböt javasolt, amelyek közül 7 kiemelkedő a 7 földrészt szimbolizálja, belőlük metaforikus folyók erednek... A javaslat kétségkívül nagyvonalú, ugyanakkor erős narratívával megkötött megoldásban gondolkodott, amely az olvasatok, egyéni interpretációk meglehetős szűkítését eredményezné. A szép kompozíció további problémája a Bíráló Bizottság szerint, hogy jól ismert, emblematikus létező emlékművek előképét túlságosan egyértelműen idézi meg, a „masztaba-szerű” alapformák pedig másik kultúrkör funerális-szakrális építményi előképeit akaratlanul is előhívnák.