Alkotók:
Mezei Fruzsina
2021-ben végeztem a BME Építészmérnöki karán okleveles építészmérnökként. Tanulmányaim alatt kezdtem a gyakorlatomat egy építészműteremben, ahol azóta is tevékenykedek.
Chen Ming Rong
Tanulmányaimat 2022-ben a Budapest Műszaki és Gazdasági Egyetemen fejeztem be. Szakmai gyakorlatomat egy építészirodában végeztem. Egy éve kezdtem el építészként dolgozni. Emlékhely tematikájú pályázaton korábban is részt vettem, csoporttársaimmal megosztott 2. helyezést értünk el.
Szolga Kata
A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki karán végeztem okleveles építészmérnökként 2022-ben. Már az egyetem alatt is és a diploma után is vettem részt építészeti ötlet- és tervpályázatokon, amikből mindig sokat tanultam. Jelenleg építészként dolgozom.
Dőry Bálint
Hauszmann diplomadíjas okleveles építész, a Magyar Építész Kamara tagja. 2018 óta saját építészirodjájának ügyvezetője és építésze. 2017 óta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki kar Urbanisztika tanszékének meghívott oktatója, 2017-18 között a Főpolgármesteri Hivatal Városfejlesztési osztályának projektvezetője.
Részletes bírálat:
A környezeti elemekhez jól illeszkedő pályamű koncepciójában pontosan kijelöli az emlékhely funkcióját. Egyrészt a külföldről soha haza nem térhetett emberek szimbolikus nyughelye, másrészt az emlékezés szimbolikus helye azoknak, akik külhonban elhunyt hozzátartozóik sírját nem látogathatják. A terv erőssége, hogy e kettős funkció egyidejűleg van benne jelen. Az elképzelés másik legfontosabb erénye a kegyeleti tér lesüllyesztésének gondolata. (A terv nagy vonalakban hasonlóságot mutat a Nemzeti Összetartozás Alkotmány utcai emlékhelyével is; a legnagyobb különbség, hogy itt a monumentalitás helyett a meghitt tér az uralkodó.) Ezzel a térmegoldással a klasszikus sír-emlékművek és a kortárs ellenemlékművek egyszerre idéződnek meg. A funkciók kettősségéhez itt újabb ellenpontozás társul: a mélyített térben, a betontömbök között növények burjánzanak. Egyszerre jön létre egy jól lehatárolt és a temetői környezetbe besimuló kert, amelyben a betonkockák nemcsak emlékjelekként lépnek működésbe, hanem a leülésre is alkalmat adnak (ebben hasonlítanak Dani Karavan regensburgi emlékművének megoldására). Más pályaművek is hangsúlyozták az egyéni és a közösségi emlékezet összefűzésének fontosságát, azonban ritkán fordult elő, hogy a megtervezett tér valóban alkalmas lett volna a közös jelenlétre. Ebben az esetben ez az összekapcsolás sikeres volt. Ezzel egyidejűleg a tér alkalmasnak tűnik az egyéni emlékezésre és elvonulásra is. Alaposan megtervezett a növényegyüttes is, a Bíráló Bizottság azonban a pályaművel kapcsolatban kételyét fejezte ki a biodiverzitás hosszú távú fenntarthatósága, s különösen a terület karbantarthatósága tekintetében.
A Bíráló Bizottság a magas színvonalú, jól kidolgozott, meghitt teret felvázoló pályaművet megvételben részesítette.