Alkotók:
Körmendi Kata Réka
A középiskolát Győrben a Hild József Építőipari Szakgimnáziumban végeztem, ahol az érettségi után megkezdtem tanulmányaimat a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési karán. 2022-ben megszereztem a Tájrendező és kertépítő mérnök diplomámat. Jelenleg az építőiparban dolgozom junior projektmenedzserként, mellette folytatom tanulmányaimat. Az alapképzés során volt szerencsém részt venni kisebb léptékű, pavilon jellegű épületek tervezésében és kivitelezésében. Mindig is érdekeltek a kisebb léptékű tervezés és kivitelezés, ugyanis számomra az ilyen típusú alkotások sokkal mélyebb érzelmeket tudnak kiváltani. Édesanyám családja apai ágon erdélyi magyarok, Torockóról, illetve Torockószentgyörgyről származnak. A pályázaton való részvétel számomra sokkal nagyobb jelentőséggel bír, személyes indíttatáson alapszik.
Weisz Mátyás
A Hild József Építőipari Középiskolába jártam, ezután Budapestre költöztem és jelenleg a BME Építészmérnöki karának osztatlan mesterképzésén vagyok végzős hallgató. Gyakornokként dolgozom egy építészirodában és mellette a diplomamunkámat készítem. Több kisléptékű projekt tervezésében és kivitelezésében vettem már részt. Az ilyen pavilon léptékű építmények mindig is vonzottak, izgatták a fantáziámat. A befogadható léptékük, magasfokú részletezettségük okán jól sűríthető az átadni kívánt gondolat. Ezért is döntöttem úgy, hogy társaimmal együtt elindulok ezen a pályázaton, hiszen egy emlékmű léptéke hasonló a pavilonokéhoz, illetve a magasztos és erős gondolatiság sűrítése az emlékműveknél nagy jelentőséggel bír. Ezenfelül a témához személyes kötődés is fűz, több családtagom is nyugszik külföldön.
Németh Csaba
A BME Építészmérnki karán szerezte DLA fokozatát. 1999-ben Budapesti Építészeti Nívódíj Elismerő Oklevelet kapott az Apród utca Műemléki épületegyüttesért, elnyerte 2002. építészeti Nívódíját az Uzsoki úti Kórház Új Sebészeti Pavilonjáért, 2005-ben pedig építészeti Nívódíjat nyert a Royal Hotel Corinthiaért. Tervezett már hotelt, közösségi házat, felelt már műemléki épület átalakításáért és homlokzatfelújításért is.
Kocsis Márton
A Hild József Építőipari Szakgimnáziumban végeztem, ahol az érettségi vizsgák után Magasépítő technikusi szakmát is szereztem 2019-ben. Ugyanebben az évben kezdtem meg a tanulmányaimat a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán, ahova jelenleg is járok. Az elmúlt években dolgoztam már alkalmi munkavállalóként kivitelező cégeknél és tervező irodában is az építőiparban.
Kisebb léptékű, pavilon jellegű épületek tervezésében és kivitelezésében még nem vettem részt, de mindig is érdekelt ez a lépték, valamint az emlékművek mélyebb érzelmi mondanivalója. Saját rokonságomban is akadnak olyanok, akik sírhelye távol, külföldön található és emiatt nem tudjuk felkeresni azokat. Így könnyű volt számomra átérezni ennek az emlékhelynek a jelentőségét.
Részletes bírálat:
A pályamű alap koncepciója egy olyan tér létrehozása, ahol egy kis időre megvethetjük a hátunkat és előre tekintve gondolhatunk szeretteinkre, akik a minket körülvevő határainkon túl nyugszanak. Ebből a gondolatból kiindulva egy kör alaprajzú, „gomba” formában foglalja össze az emlékhely tömeg alakítását, amely alá, mint egy védő tető alá, be lehet ülni és határainkon túl elhunyt nemzettársainkra lehet csendben emlékezni. A kör, mint centrális forma sugallja a befelé fordulást is, és a tetőről körben lefutó növényzet tovább erősíti a védelmi szerepet. Ez egyben a terv hátrányai s, mivel ahogy maga is fogalmaz a műleírásban, árnyékolja a képet, homályosabbá teszi a kilátást, lassítja az átlátást, úgyszólván zöldhatárt képez körénk.
Kérdéses továbbá terv nemzeti emlékhely tartalma is, amely elsődleges szempont volt a kiírásban. Összességében a terv átgondolt, műszakilag kivitelezhető pályamű, mely sok értékes gondolatot tartalmaz.