Alkotók:
Kállai Júlia
Az Ybl Miklós Építészmérnöki Kar negyedéves hallgatója vagyok. Az építészet iránti érdeklődésem már régen megfogalmazódott bennem, így nagyon boldog vagyok, hogy végül ezzel a szakmával foglalkozhatok. A Bsc diplomát várhatóan 2024 januárban szerzem meg, ami után mindenképp szeretném mesterképzésen tovább fejleszteni magam.
2021 tavaszán kezdtem el dolgozni mint építész munkatárs. Az utóbbi 2 évem során számos projektben vettem részt, vasúti állomások és különböző csarnokok tervezésétől egészen a kórházak tervezéséig. A sok feladaton keresztül megismerkedhettem a szakma nehézségeivel, de egyaránt a szépségeivel is.
A pályázat azért keltette fel az érdeklődésemet, mert fontosnak tartom a nemzeti összetartozást, aminek megtestesítéséhez ez a pályázat egy kiemelkedően jó lehetőséget nyújt. Nem utolsó sorban pedig nagyon érdekes volt végig csinálni egy ilyen feladatot, ami az egyetemtől és a munkától is független, szabad gondolkodást adott számunkra.
Hüttner Dorina
Az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karára 2019-ben nyertem felvételt építészmérnöki szakra, ahol az alapfokú diplomám megszerzésére feltehetően 2024 januárjában kerül sor. Ezután mesterképzésen szeretnék továbbtanulni.
A szakmai gyakorlatomat 2022 nyarán egy ingatlanforgalmazó cégnél végeztem, ahol átfogóbban megismerkedhettem az ipari építészettel és a logisztikai folyamatokkal. Ipari csarnokok felmérése és alaprajzának elkészítése volt a feladatom reprezentációs céllal. Emellett részt vettem a Napur Architect irodában a debreceni Aranybika szálló tervpályázati anyagának elkészítésében, amely végül nyertes pályamű lett.
A Nemzeti Örökség Intézete által kiírt pályázat hamar felkeltette az érdeklődésemet, hiszen egy építésznek meg kell ismernie a szakma más aspektusait is és ez a tervezési feladat nagyban különbözik egy épület megtervezésétől.
Mizsei Anett
2010-ben diplomadíjjal végeztem az akkori SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Karon (ma Óbudai Egyetem), mesterdiplomámat a Pécsi Tudományegyetemen szereztem meg. Pályakezdőként fontos mérföldkő volt, amikor 2009-ben egy ösztöndíj-program keretében az Egyesült Államokba utazhattam, majd 2010-ben elnyertem a Junior Prima Díjat építészet, építőművészet kategóriában. A következő években a tervezés, kivitelezés és az építészeti média területén is kipróbáltam magam, fő tevékenységemmé mégis a tanítás vált: közel tíz éve tértem vissza egykori iskolámba az Épülettervezés Tanszék oktatójaként. Emellett jelenleg a Soproni Egyetem doktorandusza vagyok, kutatásom fókusza a konceptuális építészet áll. Az emlékhely-pályázat arra nyitott lehetőséget, hogy egy alkotó csoport részeként gondolkodhassunk építészeti jel és jelentés kapcsolatáról, az építészeti alkotást befogadó hellyel és közösséggel való interakciókról.
Thern Lotti
Az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építészmérnöki kar negyedéves hallgatója vagyok.
2021 szeptemberében egy generálkivitelező cégnél kezdtem el dolgozni, ahol családi házak vázlatterveit készítettem el a megrendelő igények szerint. Majd 2022 nyarán technikai asszisztensként helyezkedtem el és a Green Court Office irodaház átadás utáni hibalistáinak a felvételét és javítását koordináltam. Ezután néhány hónapig a Mol Campuson dolgoztam és a BIM modelljének az adatbővítését csináltam. Jelenleg projekt menedzsment fenntarthatósági üzletágán dolgozom és épületek BREEAM minősítésének a folyamatában veszek részt.
A Nemzeti Örökség pályázata nagyon tetszett, hiszen egy mély jelentéssel bíró építményt tervezhettünk, és közben jobban megismerkedtünk Magyarország történelmével.
Dr. habil. Csontos Görgyi DLA
Ybl-díjas, Pro Architectura díjas építész, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar docense. Doktori fokozatát Pécsett, a Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskolában szerezte, építészeti tanulmányait az Ybl Miklós Műszaki Főiskolán, az Építész Mesteriskolában és a pécsi Pollack Mihály Műszaki Kar építőművész szakán végezte. Kutatói, alkotói és oktatási tevékenységének fókuszpontja az ipari örökség és annak védelme, megvalósult alkotásai között is kiemelten fontos az ózdi Kultúrgyár, ezen belül a Digitális Erőmű és a Nemzeti Filmtörténeti Élménypark és Látványraktár épülete, vagy épp az Újváros téri Általános Iskola korszerűsítése és bővítése.
Tervezői és oktatói munkássága mellett az építészeti médiában kifejtett tevékenységéért Molnár Péter- és Ezüst Ácsceruza díjban részesült. Bátyjával, Csontos Jánossal készítette a Tizenkét Kőmíves sorozatot 2005 és 2010 között, de rendezőként Ybl Miklós és más kortárs építészek munkásságát is filmre vitte. Szakmai tapasztalatára többek között Ekler Dezső és Finta József mellett tett szert, saját irodáját 2013-ban alapította meg.
Részletes bírálat:
A pályamű egy absztrakt szimbólumban igyekszik megragadni a határainkon túl nyugvó magyarok emlékhelyét, amely egyben egyetemes világnézetet is sugall. A koncepció alapja a 4 égtáj, ami a külföldön elhunyt honfitársaink felé mutat. Egyben szimbolizálja az emberek Magyarországhoz köthető gyökereit, mely az emlékmű közepén, a tengelyek találkozásánál egy fához vezet. A fa körül az egyik elem egy süllyesztett rész, amelyhez lelépcsőzve egy meghittebb környezetet kínálkozik a megemlékezésre, míg a másik, földből kiemelkedő komponens egy „magasabb dimenzióba” emeli az érzéseinket. A két komponens, akár egy „jing-jang” szimbólumként is felfogható, ami a körülöttünk lévő teljes világot szimbolizálja, de a koncepció kifejezése nem elég erős és magától értetődő. Hiányzik belőle a személyes nemzettudat gondolata, és a megvalósítás is üzemeltetői szempontból számos problémát felvet. Mind a lesüllyesztett íves árok peremére, mind pedig a rámpás kiemelt elem oldalán mellvéd szükséges a fokozott balesetveszély miatt, ami erősen módosítja az eredeti kompozíciót. Bizonytalan a magas rámpa közepén elhelyezkedő átvágás szerepe is. Összességében azonban átgondolt, érdekes gondolatokat magában hordozó terv.