2022. november 4.
A Nemzeti Örökség Intézete a mai Nemzeti Gyásznapra teljes körűen felújította a pesterzsébeti temetőben nyugvó tizenöt 1956-os áldozat síremlékét.
Az 1956. november 4-én Budapest felé érkező szovjet sereg egyik legfontosabb felvonulási útvonala déli irányból haladt Soroksáron és Pesterzsébeten keresztül a főváros felé.
A mai megemlékezésen Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese beszédében azt emelte ki, hogy az adott körülmények között egyértelmű volt, hogy a szabadságharcosok rövid távon csak az erkölcsi győzelemre számíthattak, de nem féltek, hiszen csak az számított nekik, hogy az igazság és a szabadság oldalán állnak. Ezzel a gondolkodásmóddal pedig sokkal nagyobb sebet ejtettek a Szovjet Birodalmon, mint amit a kortársaik gondolni mertek - tette hozzá. Az államtitkár ezután arról beszélt, hogy 56 hősei megmutatták, hogy van egy olyan mélysége az emberi léleknek, amit még a terror és az elnyomás sem tud megfélemlíteni. Ez a gondolkodásmód, 1956 szellemisége az, amely kiütöttre az első téglát a berlini falból, és beütötte az első szöget a Varsói Szerződés koporsójába. Az államtitkár beszédében arra is rámutatott, hogy bár a kommunizmus már csak a történelemkönyvekben van jelen Európában, de láthatunk ehhez hasonló birodalmi törekvéseket ma is, amelyeknek mi, magyarok szálka vagyunk a szemében. Ahogy annak idején az 56-osok megmutatták, úgy kell nekünk is megmutatni, hogy nem félünk. „Az 56-osok példája szolgál számunkra szellemi iránytűként, amikor a szabadságot és a magyarságot kell képviselnünk, legyen szó akár Brüsszelről, a nemzetközi térről vagy a mindennapjainkról. Mert a forradalmárok nemcsak a múltunk egy fejezetét jelentik, hanem köteleznek minket a jelenben, hogy olyan jövőt hagyjunk az utódainkra, amely méltó azokhoz a szabadságharcosokhoz, akik miattunk hoztak áldozatokat”- zárta beszédét az államtitkár.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója beszédében hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Örökség Intézete fontos küldetésének tekinti az állami védelem alatt álló síremlékeket magában foglaló Nemzeti Sírkert mintegy 6000 sírjának gondozását, folyamatos felújítását. Ennek a küldetésnek jelentős állomása a mai: országosan több tucat híres magyar személyiség nyughelye mellett mintegy négymillió forint összegből újíttatta fel a szabadságharcos mártírok pesterzsébeti temetőben található 15 védett sírját Magyarország Kormányának támogatásával. Hozzátette: „Ma, 66 évvel a pesterzsébeti harcok után, elértük a bátor pesti srácok törekvéseit, és szabadon élhetünk itt, Magyarországon, Európa szívében. Szabadon, de a szabadságért – ha nem is a vérünket áldozva -, ma is meg kell küzdenünk, és ma is egyedül kell megküzdenünk érte. Ahogy Faludy György megfogalmazta: „Ezerhétszázhárom, nyolcszáznegyvennyolc, és ötvenhat: egyszer minden száz évben talpra állunk kínzóink ellen.” Bár napjainkban nem fegyverek dörögnek utcáinkon és nem tankok veszélyeztetik családjainkat, ugyanúgy a talpunkra kell állnunk, és ki kell állnunk a magyar szabadságért. Tartozunk ezzel 56 hőseinek, a pesti srácoknak.” – zárta beszédét a főigazgató.
Sömjéni László Géza, a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke az ötvenhatos események ismertetése után beszédében arra emlékeztetett, hogy hogy a Kádár-rendszer vérben született, és Apró Antal a legvéresebb vezető volt. „Mi magyarok, akik tiportatunk de el nem veszünk, most megéltünk tizenkét olyan évet, amikor szabadon nőhettünk, de ma is harcolnunk kell nap mint nap, hiszen olyan méltatlan támadások érik Magyarországot, a Magyar Kormányt, ami ellen nap mint nap kötelességünk fellépni. Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!” –zárta beszédét a Szabadságharcosokért Közalapítvány elnöke.
Pesterzsébeten 1956-ban a leghevesebb harcok az az Autó- és Traktoralkatrészek (ATRA) Gyárában, valamint a Juta-domb környékén zajlottak. A forradalom után az egyébként stratégiailag fontos helyen található Juta-dombot eltüntették, hogy még az emlékét is kitöröljék, és nehogy még egyszer a hősies magyar ellenállásra emlékeztessen. A Juta-dombnál 11 katonát veszítettek a szovjetek, és pontosan ugyanannyi magyar katonát ítéltek halálra az itt harcolók közül. A most felújított tizenöt sírban utcai harcosok nyugszanak.