2021. október 5.
A ma 75 éve elhunyt gróf Bethlen Istvánra emlékezett ma a Nemzeti Örökség Intézete és a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület az egykori miniszterelnök Fiumei úti sírkertben található jelképes sírjánál.
A megemlékezésen Harrach Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke kiemelte: Bethlen István miniszterelnökként szembekerült a gazdasági és társadalmi összeomlás veszélyével és tudta, hogy ennek leküzdése nem csak szakmai kérdés. Az NEKB elnöke Bethlen kormányprogramja ismertetésekor az egykori miniszterelnököt idézte: „Egy nemzet akkor erős, ha van benne iniciatíva, munkakedv és erő, ha nagyra becsüli a kultúra fejlődését, ha foglalkozik a gazdasági élet feladataival.” Harrach Péter beszédében rámutatott, hogy Bethlen nevéhez egy megcsonkított ország gazdasági és társadalmi konszolidációja kötődik. „Ma Bethlen Istvánra, nem csak a miniszterelnökre, de az emberre is emlékezünk, akit hazaszeretete, politikai tehetsége, és mindig hatékony tevékenysége tett alkalmassá arra, hogy történelmi szerepét eredményesen betöltse.” – emelte ki Harrach Péter.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a mai megemlékezésen azt hangsúlyozta, mi, magyarok, olyan nemzet vagyunk, akik fontosnak tartjuk a méltó végtisztességet, és nem nyugszunk, amíg azt a magyar anyaföldben meg nem adjuk nagyjainknak. Így temettük újra Batthyány Lajost, Kossuth Lajost és Nagy Imrét, és így adtuk meg a végtisztességet Bethlen Istvánnak is. Hozzátette, Bethlen István életműve a nemzeti újrakezdés mércéje.
Bethlen István életének Szovjetunióban töltött utolsó szakaszáról egészen 1993-ig semmi bizonyosat nem lehetett tudni. 1993 tavaszán Bethlen halálával kapcsolatos szovjet levéltári dokumentumok kerültek elő, amelyek eloszlatták a kétségeket, és világossá tették: Bethlent Szovjetunióba történő hurcolásával ki akarták kapcsolni a hazai politikai életből. A dokumentumok alapján halála 75 éve, 1946. október 5-én állt be, oka szívbénulás volt. Nyughelyét a Donszkoj-kolostor melletti temetőben, a hármas számú közös sírban jelölték ki, ide is temették több száz sorstársával együtt. Jelképes hamvait, egy marék földet a nyughelyéről 1994 júniusában hozták haza Magyarországra, és a Fiumei Úti Sírkertben helyezték ünnepélyes keretek között végső nyugalomra. A mai évfordulóra Bethlen István Almási Balázs által tervezett jelképes síremlékét a Nemzeti Örökség Intézete nemcsak felújította, de a síremlékre felkerült Magyarország egykori miniszterelnöke halálának pontos dátuma, 1946. október 5-e is.