2016. október 7.
Diákok számára írt ki ötletpályázatot a recski történelmi emlékhely új fogadóépületének tervezésére a Nemzeti Örökség Intézete.
Diákok számára írt ki ötletpályázatot a recski történelmi emlékhely új fogadóépületének tervezésére a Nemzeti Örökség Intézete.
A pályázaton Magyarország valamennyi szakirányú (építészmérnöki, építőmérnöki, tájépítészi, településmérnöki vagy művészeti szakirányú) felsőoktatási intézetben/intézményben tanuló hallgatók vehetnek részt. A Nemzeti Örökség Intézete a résztvevőktől azt várja, hogy egy olyan épületet álmodjanak meg, amely a tájba simulva, azt mintegy kiegészítve, és a környezetet egyszerre újraértelmezve méltón képviseli az egykor ott raboskodók mindennapjait.
Az egykori munkatábor területén a leendő Fogadóépület lesz az egyetlen olyan épület, amely nem egy korábban ott állt létesítményt rekonstruál, így annak nem feltétlen kell minden elemében hasonulnia azokhoz. A Fogadóépület a helyi adottságokon túl a könnyű bejárhatóság, átláthatóság és tájékozódás miatt földszintes kialakítású legyen. A fogadóépület a kiszolgáló funkciók mellett kiállítótérként is működik majd.
A Nemzeti Örökség Intézete a jelentkezőknek ingyenes buszos helyszínbejárást biztosít 2016. október 26-án, amelyre 2016. október 21-ig az info@recskiemlekhely.hu e-mail címen lehet jelentkezni.
A pályázat beadási határideje: 2016. december 16. Eredményhirdetés: 2017. január 16.
A Rákosi-féle diktatúra leghírhedtebb munkatábora, a kommunista terror szimbólumának számító „magyar Gulag” 1950 és 1953 között működött Recsken. A második világháború végétől létező internálótáborok mellett 1950-ben kényszermunkatáborokat alakítottak ki a kommunista rendszer ellenségeinek bélyegzett emberek („jobboldali” szociáldemokraták, „kulákok”, „horthysta” katonatisztek) megbüntetésére. Ezek a táborok közvetlenül a Péter Gábor vezette Államvédelmi Hatóság (ÁVH) irányítása alatt álltak. A foglyok bírósági ítélet nélkül kerültek a szigorúan őrzött titkos recski táborba, amelynek létszáma a kutatói becslések szerint 1300 és 1700 között mozgott.
A pályázat részletei és a részletes dokumentáció a www.recskiemlekhely.hu oldalon találhatók.