2018. április 6.
2018. április 6-án MUHI 777 – Egy csata és emlékezete címmel rendezett konferenciát a Nemzeti Örökség Intézete és a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontja.
A közeljövőben átadásra kerülő megújult történelmi emlékhelyen zajló csata évfordulója és felújítása apropóján, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont új épületében rendezett szakmai rendezvényen teltház volt.
Köszöntőjében Fodor Pál, MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója történelmi kontextusba helyezte a 777 évvel ezelőtti eseményt, míg Radnainé Dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója a megújult emlékhelyről, a felújítás részleteiről, jövőbeni tervekről beszélt. Az eseményen jelen volt Mongólia magyarországi nagykövete is, aki magyarul köszöntötte a konferencia résztvevőit.
A konferencia első szekciójában B. Szabó János hadtörténész a 13. századi Magyar Királyság és a Nagy Mongol Birodalom helyzetét elemezte. Szilágyi Zsolt, az MTA BTK Néprajztudományi Intézet tudományos főmunkatársa a mongolok nagy nyugati hadjáratáról és az Arany Hordáról tartott előadást, Veszprémy László, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum igazgatója pedig a tatárjárás és a keresztény szolidaritás összefüggéseit taglalta.
A szünet után Töll László történész, a NÖRI főtanácsadója Batu kán seregének katonai fölényét részletezte. Wolf Mária, a Szegedi tudományegyetem docense a régészeti kutatások eredményeit összegezte és előadásában a csata helyszíne körüli kérdésekre is rávilágított.
Gödölle Mátyás, a Magyar Nemzeti Múzeum főmuzeológusa a tatárjárás eseményeinek képi emlékezetét, míg Landgraf Ildikó, MTA BTK Néprajztudományi intézet tudományos főmunkatársa a „kutyafejű” tatárok magyar folklórban hagyott lenyomatait elemezte.