2022. január 28.
A Nemzeti Örökség Intézete a mai napon együttműködési megállapodást kötött a Történelemoktatók Szakmai Egyesületével.
A NÖRI tavaly elindított Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programja ezzel egy lépéssel közelebb került a megvalósításhoz. De miről is szól ez a program, erről kérdeztük Móczár Gábort, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatóját.
Ez a program mára a NÖRI egyik legfontosabb projektje lett. Novemberben tartottuk meg az erről szóló első konferenciánkat, ami világossá tette azt, amit eddig is gondoltunk: nemzeti identitásunk formálásához elengedhetetlen a magyar történelem alapos megismerése, és ezt egy jól kidolgozott, szakmailag megalapozott programmal minden középiskolába eljuttathatjuk. A 12-18 éves korosztályt kiemelten fontos célcsoportnak tekintjük, és az új évben különösen is törekszünk arra, hogy az emlékezetpedagógiai módszertan fejlesztéséhez minél több belső és külső támogatást adjunk. Meggyőződésünk, hogy nemzeti és történelmi emlékhelyeink olyan színterek, amelyek kiválóan alkalmasak arra, hogy a fiatalok élményszerű tudással, kilépve a tanórák kereteiből, közelebb érezzék magukhoz azokat a személyeket, akik Magyarország sorsát alakították, és akiket. Ők azok a hőseink, akiket példaként állíthatunk a fiatal generáció elé. A program megalkotásában fontos partnerünk a Történelemoktatók Szakmai Egyesülete, hiszen ez a szervezet fogja össze azokat a pedagógusokat, akikre ebben a munkában nagyon is számítunk. Az egyesület szakmai tudásának segítségével egy mindenki által elfogadott, hatékony programot tudunk majd kialakítani.
Más partnerekre is számítanak a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program létrehozásában?
Természetesen. Ebben a munkában nélkülözhetetlen partnerünk az a 21 nemzeti és 55 történelmi emlékhely, akiket szintén bevonunk az információk és a jó gyakorlatok cseréjébe, megosztásába. Ők szinte kivétel nélkül szerveznek már ennek a korosztálynak különböző eseményeket, van ahol komplett, jól kidolgozott és bejáratott pedagógiai program is rendelkezésre áll, természetesen ezeket is beledolgozzuk a szakmai anyagba. Fontosnak tartom, hogy a Nemzeti Örökség Intézete katalizátorként összehozza azokat a szereplőket, akik mind tapasztalatban, mind szakmai tudásban hozzáadhatnak ehhez a kezdeményezéshez. Már most is kapcsolódunk az oktatásirányítás, a közoktatás, a szakmai-pedagógiai szervezetek és a civil szféra sok szereplőjéhez, akiknek velünk együtt fontos ügye a fiatalok nemzeti múlthoz való kapcsolódása. A közoktatásért felelős helyettes államtitkár úrtól, Kisfaludy Lászlótól épp a napokban kaptunk konkrét együttműködési ötleteket, és az Oktatási Hivatal vezetői is közösen gondolkodnak velünk. Létrehoztuk az Emlékezetpedagógia című Youtube-csatornát, valamint a már működő Terekbe írt múlt mintájára – a Szívekbe írt múlt című Facebook-oldalt is. Mindkettő azt a célt szolgálja, hogy a témához kapcsolódó anyagaink minél élőbb és aktualizáltabb formában érjék el az érdeklődőket.
A NÖRI egyéb programokkal is készül idén?
A már megszokott rendezvényeket természetesen idén is megtartjuk, de ebben a tekintetben is számíthatnak újdonságokra a hozzánk látogatók. A NÖRI elsődlegesen a kezelésében álló Fiumei úti sírkertben tervezi a nagyobb rendezvényeket, így idén is lesz Költészet Napja, Emlékhelyek Napja, illetve csatlakozunk a Múzeumok Éjszakájához és a Kulturális Örökség Napjaihoz is. A korábbi évekhez hasonlóan ezeken a napokon látványos produkciókkal várjuk majd a látogatókat. Természetesen ezek mellett folytatjuk az évfordulókhoz, sírfelújításokhoz köthető megemlékezéseinket. Olyan jeles magyarokra emlékezünk idén, mint a 80 éve elhunyt Móricz Zsigmond, a 200 éve született Orlai Petrich Soma, vagy a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság első elnöke, Jókai Anna, aki idén öt éve távozott közülünk. De sok újdonsággal is találkozhatnak majd az érdeklődők: már januárban kihelyeztük az új parcellaköveket, amiket a jövőben információs táblaként is használni kívánunk. Már készül a sírkert nevezetes szobrainak az adattára, amelyben olyan szobrokat jegyzünk majd fel, amelyek vagy az alkotójukat vagy az elkészítésük körülményeit tekintve kiemelkedőek. Ezeket a szobrokat a parcellaköveken elhelyezett QR-kódok segítségével tesszük majd megismerhetővé. Idén tovább bővítjük a FiumeiGuide-ot, amely már most is 150 célpontot tartalmaz és mindenki számára ingyen letölthető. Emellett a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programhoz kapcsolódva, de azon jóval túlmutatva a fiatalok megszólítására animációs sorozatot is tervezünk, amelynek célja az ismeretterjesztésen túl a kíváncsiság felkeltése, a példaértékű, követendő életutak és személyiségek bemutatása a magyar történelemből. Mindezt fiatalos hangnemben, kifejezetten a fiatalokat megcélozva. Nyárra pedig rendszeres „Nyárestéket” tervezünk a sírkertben: filmvetítéssel, minikoncertekkel.
A lakossági rendezvényeink mellett idén is kiemelten foglalkozunk az emlékezetpolitikával is. Nemzeti ünnepeinket idén is meghirdetjük rendkívüli történelemóráinkat, azokon a helyszíneken, ahol történelmünk eseményei jól bemutathatók. A Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhely mellett június 16-ához és október 23-ához kapcsolódva a 301-es parcellát is magába foglaló Nemzeti Gyászparkban is elérhetők lesznek rendezvényeink.
Jól látható, hogy a lakossági rendezvények mellett nagy hangsúlyt fektetnek a digitális megújulásra. Miért tartják ezt fontosnak?
Két okból is. Egyrészt ezek azok a felületek, amelyekkel a fiatalabb generációhoz tudunk szólni. Lehetnek szép szobraink, népszerű rendezvényeink, be kell látnunk, hogy a mai fiatalok a digitális térben sokkal otthonosabban mozognak. Szívesebben szörföznek az online térben, és meggyőződésünk, hogy ha ezeken keresztül vonzóvá tesszük a helyszíneinket, szívesebben eljönnek személyesen is. Főleg akkor, ha applikációval vagy QR kódok elhelyezésével a személyes látogatást is információban gazdaggá tesszük. Másrészt fontosnak tartom, hogy a digitális térrel megszűnnek a távolságok, és azokhoz is el tudjuk „vinni” a látnivalókat, akik nem tudnak személyesen idelátogatni. Sok olyan követőnk van például a Facebook oldalon, akik ugyan nem tudnak gyakran ellátogatni a Fiumei úti sírkertbe, de szeretik az érdekes történeteket, és a fotók segítségével kicsit úgy is érezhetik, itt jártak. De a digitális tér a külföldi érdeklődők felé történő nyitásban is fontos lépés. Kiemelt célunk, hogy a külföldi turizmust is felélénkítsük, ezért folytatjuk a közös munkát a Jelentős Európai Temetők Szövetségével (ASCE). Emellett már tavaly óta együtt dolgozunk a Lechner Tudásközponttal, hiszen a Lechner Monitor hasznos térinformatikai támogatást képes biztosítani a Nöri tevékenységeinek széles spektrumához. Ugyanígy kapcsolódunk a formálódó Nemzeti Névtér elnevezésű, Országos Széchenyi Könyvtár által fejlesztett adatbázishoz is.
A mai együttműködési megállapodás aláírása mellett milyen együttműködéseket terveznek 2022-re?
A Nemzeti Örökség Intézete folyamatosan keresi az együttműködési lehetőségeket. A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program mellett egyik zászlóshajónknak tekintjük a határon túli emlékhelyek rendszerezését, és erről internetes adatbázis létrehozását. Olyan, mindenki által szerkeszthető és feltölthető felület létrehozásán dolgozunk, amelyen a történelmi Magyarország határain belül listázza azokat az emlékhelyeket, amelyek fontosak a nemzet vagy a helyi közösségek szempontjából. Ebbe beletartozhat a nagy emlékhelyeken kívül minden olyan emlékhely, szobor, amely fontos azoknak a magyar közösségeknek is, akik ott élnek és ápolják az emlékét. Ez egy térképes, kereshető adatbázis lesz, aminek nem titkolt célja az, hogy ha a jövőben egy magyar utazása során a nemzet szempontjából fontos emlékhelyeket szeretné meglátogatni, ezt egy pár kattintással listázhassa a helyadatai szerint.
Számos fontos tervük van idénre. Mikor lenne elégedett, ha mit mondhatna 2022 végén?
Bízom benne, hogy idén már egy kidolgozott és minden szakmai résztvevő által elfogadott Emlékezetpedagógia Programot teszünk le az asztalra és elindítjuk az ezzel kapcsolatos pilot-projektjeinket. Erős szakmai kapcsolati hálózatban és közösségi működésmódban gondolkodunk, amelynek meghatározó részesévé kívánunk válni. Egy szójátékkal élve: az élet és az elmélet egyaránt fontos. Mindent megteszünk, hogy az oktatásirányítás segítségével az emlékhelyeink felkeresése és az ottani élményalapú tanulás rendszerszinten is beépülhessen az iskolák életébe, a közoktatás tantervébe, és ezekhez a programokra költségvetési támogatás is jusson. Elégedett leszek akkor, ha csak tucatnyi középiskolás azzal zárja az évet, hogy ráeszmél: a magyar nemzetet alakító nagyjaink példáját érdemes követni. Elégedetten zárjuk az évet, ha olyan napokat hagyhatunk magunk mögött, amikor a látogatóink azt mondják: ide érdemes visszajönni. Olyan helyszínné kívánjuk tenni a gondozásunkban álló helyeket, ahol információkban és élményekben gazdag kikapcsolódás várja a látogatókat.