Országszerte megnyílnak történelmünk kiemelt helyszínei
2026. május 8.
Idén 47 fővárosi és vidéki helyszínen tartanak az Emlékhelyek Napjához kapcsolódó rendezvényeket, május 9-én. A legtöbb emlékhelyen ezen a napon ingyenes programokkal vagy kedvezményes belépőjegyekkel várják a látogatókat, a családokat.
Az emlékhelyek országszerte interaktív programokkal, színielőadásokkal, koncertekkel és tematikus tárlatvezetésekkel készülnek. A budapesti Műegyetemen az 1956. október 22-23-i eseményeket feldolgozó „szabadulószoba”szerű „élménykvíz” várja a látogatókat. Eger, Siklós és Szigetvár várában interaktív fegyver- és viseletbemutatót, míg a gyulai várban solymászbemutatót tekinthetnek meg. Több helyen tematikus városi sétákkal készülnek, pl. Győrött, Salgótarjánban és Vácott, ahol mindhárom emlékhelyet (Hétkápolna, Honvédemlékmű, rabtemető) érinti a séta. A monoki Kossuth Emlékházban, a kőszegi várban és az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban is kézműves foglalkozással várják a családokat. A pákozdi Katonai Emlékparkban egy különleges „hadtörténeti ételkóstoló” a program, ahol a történelem nemcsak láthatóvá, hanem megízlelhetővé is válik.
A Nemzeti Örökség Intézete a Fiumei úti sírkertben, a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben és az Új köztemető Nemzeti Gyászparkjában ingyenes tematikus sétákkal várja az Emlékhelyek Napjára érkezőket, este 21 órától pedig Takács Dorina (Дeva), Balla Gergely és Vecsei H. Miklós: Hortus Conclusus – a legbelső kert című koncertjét hallgathatják meg az érdeklődők a Kossuth-mauzóleumnál.
Számos egyházi helyszín is megnyitja kapuit. Vezetéssel várja a látogatókat a Debreceni Református Nagytemplom, a Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely, családi tárlatvezetéssel a Pápai Református Ótemplom, illetve Budapesten a Mátyás-templom. A Kálvin téri református templomban és a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostorban koncert várja a közönséget, a vizsolyi református templomban pedig főzőverseny.
Az Emlékhelyek Napja programsorozathoz kapcsolódva a Nemzeti Örökség Intézete és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság pénteken adta át az Év Emlékhelye díjat, amelyet a zsűri döntése alapján idén a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem történelmi emlékhely nyert el. Az elismerést immár hetedik alkalommal adták át azon nemzeti és történelmi emlékhelyek számára, amelyek emlékhely státuszukat aktívan, kreatívan és példaértékű módon használják programjaikban és kommunikációjukban.
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) minden évben május második szombatján rendezi meg az Emlékhelyek Napja országos programsorozatot. A rendezvény célja a nemzeti és történelmi emlékhelyek ismertségének növelése, az emlékhelyek hálózatának és együttműködéseinek erősítése.
Az Emlékhelyek Napja részletes programjairól az esemény honlapján, itt tájékozódhatnak.
Képgalériánk az Év Emlékhelye díj átadójáról pedig itt megtekinthető.