2023. május 17.
Új kulturális sorozatot indít a Nemzeti Örökség Intézete a Fiumei úti sírkertben.
A „Nyáresték a Fiumeiben” elnevezésű programsorozaton olyan kortárs művészek lépnek majd fel, akik az egyetemes vagy a magyar kultúrtörténetben meghatározó műveket dolgoztak fel saját alkotói stílusukban. Első alkalommal Prieger Zsolt és Magyar Bori Zsoltároskönyv című zenés-irodalmi estje látható május 20-án, szombaton 18 órakor Szerb Antal síremléke mellett.
A Zsoltárok Könyve a zsidóság és a kereszténység közös imakincse, mely vitathatatlan kincstára a vallási líráknak. Az idén 30 éves Anima Sound System vezetője, Prieger Zsolt és Magyar Bori énekesnő „Zsoltároskönyv” című produkciójukat ebből az imakönyvből válogatták össze, melyet elektronikával, énekkel, zsoltármondással és magyarázattal egészítenek ki.
Az Fiumei úti sírkertben látható előadás kapcsán Prieger Zsolt kiemelte, nagyon várja a sírkerti előadást, mert ez számára kétszeresen is különleges lehetőség. Egyrészt maga a hely egyszerre juttatja eszébe az elmúlást és az örömöt, amik kéz a kézben járnak, hiszen a halál természetes, az élet ajándéka, főleg, ha saját halálunkat haljuk és nem valami elvárt kontextusba illeszkedünk. A másik ajándéka az előadásnak, tette hozzá az Anima Sound System alapítója, hogy a színpad Szerb Antal sírja mellett áll majd. Ez számára nemcsak azért nagy öröm, mert épp nemrég indult el egy új irodalmi műsora, amelyet Szerb Antal életműve köré álmodott meg, hanem azért is, mert Szerb Antal roppant jókat, sőt, humorosokat mondott a halálról, és a halál „tabusításáról”. „Például az Utas és holdvilágban azt írja: „a halálról nem illik beszélni, a nevét körülírják, mint valami disznóságot, és a halottból, a hullából megboldogult, elköltözött és néhai lesz, mint ahogy az emésztés aktusait körülírják. És amiről az ember nem beszél, arra nem illik gondolni sem.” Mi viszont Szerbbel és a zsoltárokkal együtt hirdetjük az élet és halál teljességét, a „minden egy” gondolatát: zenével, énekkel, fura megoldásokkal, kísérlettel, extázissal, megnyugvással.” – tette hozzá Prieger Zsolt.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a kulturális sorozat elindítása kapcsán azt hangsúlyozta, hogy a Fiumei úti sírkertet mint kulturális teret értelmezve olyan előadásokat hívnak meg, amelyek kultúrtörténetünket közvetetten vagy közvetlenül meghatározó műveken alapulnak. „Azért hívtuk meg a Zsoltároskönyv című előadást, mert kultúránkat lényegében meghatározó műről van szó, emellett olyan emberi érzésekről és életeseményekről szól, amely mindannyiunk életét meghatározzák, például az öröm, a hála, az ujjongás, az Isten utáni vágy, vagy a szenvedés, a betegség, az üldöztetés és a halál. „A NÖRI számára fontos, hogy minél szélesebb közönséggel megismertessük a Fiumei úti Sírkert Nemzeti Emlékhelyet, ezért a kulturális programjaink tervezésénél a hely adottságát figyelembe véve próbálunk minél szélesebb skálán mozogni a műfajok között” – hangsúlyozta Móczár Gábor.
Prieger Zsolt és Magyar Bori előadása ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a rendezvenyek@nori.gov.hu email címen lehet.