2022. január 13.
A tavaly megújult Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) kiemelt figyelmet fordít a határon túli nemzeti jelentőségű emlékhelyeknek, melynek keretében együttműködik a határon túli emlékhelyek fenntartásában érintett helyi társadalmi szervezetekkel és új, Kárpát-medencei magyar emlékhelyeket bemutató, online adatbázist fejleszt.
Az ünnepek előtt megszületett az ezzel kapcsolatos első, stratégiai jelentőségű együttműködés a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége, Gyimesbükk Község Önkormányzata, a Gyimesbükki Római Katolikus Egyházközség és a NÖRI között.
Az együttműködés aláírását követően a NÖRI felveszi a kapcsolatot a határon túli – elsősorban gyimesi és moldvai – magyar vonatkozású emlékhelyek feltérképezésében érintett helyi társadalmi szervezetekkel, valamint egy olyan regionális információs és szervezési iroda létrehozásában és üzemeltetésében működik együtt Gyimesbükkön, amely az intézet megbízásából és finanszírozásával feltérképezi illetve ellenőrzi a magyar vonatkozású emlékhelyeket, történelmi sírokat. Az együttműködés keretében a Nemzeti Örökség Intézete egy digitális érintőképernyős kijelző telepítését is vállalta, amely az ezeréves határon, a kontumáci kápolna melletti emlékhelyen mutatja be Gyimesbükk, a Gyimes völgye és az ezeréves határ legfontosabb nevezetességeit. Az együttműködés aláírásával a felek vállalták, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a kölcsönös érdeklődésre számot tartó témakörökben folytatandó közös munkára, erősítik egymás kommunikációját.
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója decemberi látogatása során az együttműködéssel kapcsolatos szándéknyilatkozat aláírása mellett a NÖRI társadalmi felelősségvállalása jegyében 850 mikuláscsomagot adott át a gyimesbükki iskolák tanulóinak.