2019. február 6.
Radnainé dr. Fogarasi Katalin főigazgatóval a Nemzeti Örökség Intézetének 2019-es terveiről és rendezvényeiről beszélgettünk.
Hogyan értékeli a Nemzeti Örökség Intézetének tavalyi évét?
A 2018-as év – különös tekintettel az őszi időszak – nagyon intenzív volt a NÖRI számára. A minden évben megrendezésre kerülő események mellett számos más rendezvényünk is volt, kezdve Reviczky Imre posztumusz vezérőrnagy szobrának avatásával, az első világháborús emlékművön át egészen a Hősiesség konferenciájáig. Ezek mind olyan események voltak, amelyek meggyőződésem, hogy a magyarságtudatunk elmélyítésében és történelmünk különböző aspektusait tekintve elengedhetetlenek. Mondhatjuk, hogy már közhelyes az a kijelentés, hogy annak a nemzetnek van jövője, amely nem felejti a múltját, de vitathatatlanul igaz. A Nemzeti Örökség Intézetének pedig az egyik alapfeladata, hogy ne hagyja a múltat feledésbe merülni. Ezt a feladatunkat mi nagyon is komolyan gondoljuk, így a 2019-es évünk is ennek a jegyében telik majd.
2019-ben milyen kerek évfordulókra emlékezik a NÖRI?
Januárban emlékeztünk Ady halálának 100. évfordulójára, de idén többek között Munkácsy Mihály, Festetics György, Eötvös Lóránd, Tersánszky Józsi Jenő, Csontváry Kosztka Tivadar, Csáth Géza és Radnóti Miklós emlékét is megidézzük majd. De nem csak a kerek évfordulókat tartja számon intézetünk. Megemlékezéseket szervezünk azokon a nemzeti ünnepeinken, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a Fiumei úti sírkerthez vagy az Új köztemető 301-es parcellájához; ünnepséget szervezünk a második világháború civil áldozataira emlékezve február 13-án a Farkasréti temetőben, május végén a Magyar hősök emlékünnepén, illetve október 22-én, és november 4-én egyaránt.
Milyen egyéb kulturális eseménnyel készül a Nemzeti Örökség Intézete?
Kulturális intézet lévén gyakran kilépünk az emlékezetpolitika színteréről. Ingyenes sétáink egész évben elérhetők nem csak a Fiumei úti sírkertben, de a szomszédságában található Salgótarjáni utcai zsidó temetőben is. Az állandó séták mellett nemzeti ünnepeinkhez csatlakozóan rendkívüli történelemórákat tartunk középiskolásoknak: idén eddig közel 1500 diák jelentkezett a március 15-i ünnep kapcsán szervezett sétáinkra. Kiemelkedően fontosnak tartom ezt, hiszen az egyik fő célkitűzésünk a fiatalok megszólítása, ami ennek a számnak a tükrében nem lehetetlen.
József Attila sírjánál évek óta szervezünk programot a magyar költészet napján, emellett idén is megszervezzük a NÖRI által négy éve elindított Emlékhelyek Napját. Május 11-én az ország legtöbb nemzeti és történelmi emlékhelyén elérhető lesz valamilyen exkluzív program. Folyamatosak az egyeztetések, azért dolgozunk, hogy minél több emlékhely csatlakozzon a rendezvényünkhöz. Már biztos azonban, hogy a megnyitó esemény Esztergomban lesz, a záró program pedig immár hagyományosan a Fiumei úton, idén Mága Zoltán koncertjével. Bízom benne, hogy sokan eljönnek majd erre a rendkívüli programra, és maguk is megtapasztalják, hogy a Fiumei úti sírkert több mint temető.
A kulturális programok mellett természetesen a NÖRI Magyarország Kormánya támogatásával folyamatos fejlesztésekkel teszi mind látványosabbá a kezelésében levő sírkerteket. A Fiumei úton idén befejeződik az Árkádsor és a Kápolna felújítása, és megkezdődik a ravatalozó és a kormányváró rekonstrukciója. Tervünk, hogy még idén megújítjuk az úthálózatot is, amivel lényegesen megkönnyítjük majd a hozzánk látogatók közlekedését. A Salgótarjáni utcában is folyamatos a fejlesztés, folyamatosan újítjuk meg a sírokat. Elkészült a fogadóépület terve is, illetve nagy bizakodással dolgozunk a zsidó temető világörökségi jelölésének elindításán.
Biztos vagyok abban, hogy aki ellátogat 2019-ben a Fiumei útra vagy a Salgótarjáni utcába, vagy akár az Új köztemető Látogatóközpontjába, maga is meggyőződhet arról, hogy mindezek többek, mint temetők. Mindenkit erre buzdítok, mindenkit várunk szeretettel programjainkon!