2020-at az Országgyűlés Zrínyi Miklós-emlékévvé nyilvánította. Az idén 400 éve született magyar költő, hadvezér és hadtudós Szigeti veszedelem című eposzában állított emléket Szigetvár ostromának és azonos nevű, várvédő dédapjának.
Új sorozatunkban a 2020-at az Országgyűlés Zrínyi Miklós-emlékévvé nyilvánította. Az idén 400 éve született magyar költő, hadvezér és hadtudós Szigeti veszedelem című eposzában állított emléket Szigetvár ostromának és azonos nevű, várvédő dédapjának.
I. (Nagy) Szulejmán szultán vezetésével az Oszmán Birodalom serege 1566-ban megtámadta Szigetvárt. Zrínyi Miklós, a várvédő kapitány, egyhónapos szívós védekezés után, helyzete reménytelenségét látva maradék vitézeivel kitört a várból és hősi halált halt. Zrínyi Miklós és katonái önfeláldozó bátorsága hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország a korabeli Európában és a magyar nemzeti emlékezetben a „kereszténység védőbástyájaként” jelenjen meg. A hőstett századokon átívelő emlékezete és a város lakóinak a kultusz ápolása iránti elkötelezettsége emelte Sziget várát a nemzeti emlékhelyeink közé.
A Nemzeti Örökség Intézete szívügyének tekinti a tevékenységi köréhez kapcsolódó helyszínek, köztük a nemzeti és a történelmi emlékhelyek bemutatását. A NÖRI Füzetek célja, hogy rövid, de igényes tájékoztatást nyújtson a helyszín jelentőségéről, látnivalóiról és a programjairól. Az eddig csak nyomtatásban megjelent sorozat legújabb számát most online formában is elérhetővé tettük.