2024. augusztus 27.
A Nemzeti Emlékhelyeket bemutató emlékérme-sorozat 11. tagját 2024. augusztus 27-én mutattuk be Pannonhalmán.
Tisztelt Köztársasági Elnök úr! Tisztelt Zsuzsanna Asszony!
Főtisztelendő Főapát Urak, Főtisztelendő Nuncius Úr, Főtisztelendő Püspök és Apát Urak!
Tisztelt Ügyvezető Igazgató Úr, Tisztelt Elnök Úr, tisztelt Igazgató Úr, tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a Nemzeti Örökség Intézete nevében az ezeréves magyar kereszténység egyik legrégebbi védőbástyáján köszönthetem Önöket, a 800 éves jubileumi ünnepségsorozat részeként bemutatásra kerülő emlékérme kibocsátásának ünnepélyes bejelentésén. Egy héttel a keresztény Magyarország születésnapját követően a mai alkalom megerősít abban, hogy hazánk Európa értékválságának közepette tudatosan követi a Szent István-i utat, és abban is, hogy nemzeti emlékhelyeinket népszerűsítő és a magyar társadalomhoz eljuttató munkánknak van létjogosultsága, eredménye és hatása.
Ora et labora! – Szent Benedek intéséből, ha úgy tetszik, a munkát egyre nagyobb lelkesedéssel és lendülettel végezzük, ám az ünnepi alkalmak jótékony megállásra, imára és hálaadásra intenek bennünket. Hiszen Pannonhalma a maga több mint ezer éves múltjával nemcsak feladatot és felelősséget ró ránk, az utókorra, hanem az ünnep lehetőségét is nekünk ajándékozza, emlékeztetve minden magyart arra, hogy több mint egy évezreddel államalapításunk után is itt vagyunk, és együtt imádkozhatunk.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az emlékhelyek fenntartóival együttműködésben azon dolgozunk, hogy Nemzeti Emlékhelyeink megtapasztalhatóvá tegyék a magyar történelem sorsfordító eseményeit, tragédiáit és nem utolsó sorban dicső pillanatait a hozzájuk ellátogatók számára. Jelenleg huszonegy Nemzeti Emlékhely található az országban, amelyek jelentőségét a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság javaslata alapján az Országgyűlés törvénnyel ismerte el.
Ám történelmi múltunk kiemelkedő helyszínei csak akkor válhatnak minket elődeinkhez és tetteikhez kapcsoló felületekké, ha azok ismertek, látogatottak és népszerűek. Ezért indítottuk útjára kilenc évvel ezelőtt az Emlékhelyek Napja országos rendezvénysorozatot, amellyel minden május közepén a nemzeti és történelmi emlékhelyekre kívánjuk irányítani az országos figyelmet, különleges, legtöbbször ingyenesen elérhető programokon keresztül. Ezért alapítottuk öt éve az Év Emlékhelye-díjat, amellyel arra kívánjuk ösztönözni az emlékhelyeket, hogy minél jobban használják emlékhely-státuszukat és kapcsolódjanak aktívan más emlékezeti helyszínekhez. És szintén az emlékhelyek népszerűsítéséért indítottuk útjára tavaly az Év Családbarát Emlékhelye-díjat, amellyel nem titkolt célunk, hogy a különböző helyszínek infrastruktúrájukat és programkínálatukat is a családok igényeit előtérbe helyezve alakítsák ki.
Ezért szervezzük évről évre a Nemzeti és Történelmi Emlékhelyek szakmai konferenciáját, amelyen a különböző adottságokkal rendelkező helyszíneknek fórumot biztosítsunk tapasztalataik és jó gyakorlataik megosztására.
Végül, de nem utolsó sorban az emlékhelyek népszerűsítésére kezdeményeztük a Nemzeti Emlékhelyeket bemutató érmesorozat elindítását, és büszkék vagyunk arra, hogy idén már a sorban tizenegyedik érmét mutathatjuk be a nagyközönségnek. A tematika megjelöléséért felelve, az éremkiadás szakmai partnereként javaslatainkkal elsősorban a kerek évfordulókat vesszük figyelembe. Így jelent meg két éve az Aranybulla 800. évfordulója és Székesfehérvár alapításának 1050. évfordulója alkalmából a Székesfehérvári Romkert nemzeti emlékhelyet bemutató darab, tavaly pedig, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulója alkalmából a Pákozdi Katonai Emlékparkot ábrázoló érme. Idén, az emlékévhez kapcsolódva nem volt kérdés számunkra, hogy a Pannonhalmi Főapátságot mutassuk be a sorozat következő elemén.
Tisztelt Ünneplő Közösség!
„Aki nem ismeri a múltat, nem ítélheti meg a jövőt. A múlt az a talaj, amelyen állunk. Tanítómesterünk: megmutatja, hogy milyen hibákat nem szabad újra elkövetni és mit kell tenni.” – Az egykori bencés diákkal, Habsburg Ottóval egyetértve indítottuk útjára a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programot, amely szeptembertől Magyarország Kormányának támogatásával a köznevelésben – majd később a szakképzésben is - tanuló 7–11. évfolyamos diákok osztályközösségei számára kínál helyszíni, élményalapú tananyag-feldolgozási lehetőséget. A csoportok a Nemzeti Alaptantervben biztosított mélységelvű tanulási ciklus lehetőségeit kihasználva, helyszínre és történelmi korra illesztett módszertani segédanyagokat használva, alapos iskolai előkészítés utána kereshetik fel nemzeti és történelmi emlékhelyeink egyikét, köztük a Pannonhalmi Apátságot is. A díjmentes utazás, belépőjegy és múzeumpedagógiai vezetés mellett olyan kreatív feladatokat végeznek el a helyszíneken, amelyek nemzeti identitást és történelmi érdeklődést erősítő, erőz érzelmi kötődést eredményeznek. Fontosnak tartjuk, hogy a diákok a tantermeken kívül, testközelből tapasztalják meg történelmünket, látogassák meg emlékhelyeinket, a „talajt, amin állunk”, hogy ezek a történelmi helyek tanítómesterekként megmutassák számukra: mit nem kell, és mit kell tenniük. Fontos helye a programnak Pannonhalma, így nemcsak az itt tanuló bencés diákok érezhetik meg e falak 800 évének súlyát és felelősségét, hanem az ország legkülönbözőbb szegletéből idelátogató diákok is.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A Pannonhalmi Apátságot bemutató emlékérme kibocsátása jelentős mértékben hozzájárul a Nemzeti Örökség Intézete küldetéséhez, illetve annak megvalósításához. Köszönjük Elnök Úrnak és Zsuzsanna Asszonynak, valamint főtisztelendő nuncius úrnak, hogy velünk ünnepelnek ezen a különleges napon.
Köszönjük Főapát Úrnak és a Pannonhalmi Főapátság elöljáróinak, hogy nyitottak voltak a nemzeti emlékhelyeket bemutató sorozat legújabb tagjának elkészítésére!
Köszönet Ügyvezető Igazgató úrnak, hogy a Magyar Nemzeti Bank felkarolta kezdeményezésünket, és 2014-ben emlékérme-sorozatot indított a nemzeti emlékhelyek bemutatására! És nem utolsó sorban köszönet minden kollégámnak, akik munkájukkal hozzájárultak a mai ünnephez. Ezekben az évtizedekben, amikor Magyarország ismét a kereszténység védőbástyája Európában, még fontosabb, hogy Pannonhalma történelmünkben betöltött szerepét minél szélesebb körben megismertessük. Ezért ma ezt a nemzeti emlékhelyet fémbe véstük, hogy ne csak a szívünkben, de a nemzeti emlékhelyeket bemutató érmesorozat részeként is hirdesse: megmaradásunk záloga kereszténységünk megőrzése.
Köszönöm, hogy meghallgattak!