2022. október 6.
Kazinczy Lajos, a tizenötödik aradi vértanú emlékére állított emlékhelyet a Fiumei úti sírkertben a Madách Színház és a Nemzeti Örökség Intézete.
Tisztelt Igazgató Úr!
Tisztelt Emlékező Közönség!
Nem véletlenül mondjuk azt a Fiumei úti sírkertre, hogy az újkori magyar történelem lenyomata, egyfajta nyitott történelemkönyv. Itt áll többek között Deák Ferenc és Kossuth Lajos mauzóleuma, de a temető nemzetünk nagyjainak emlékezete mellett az 1849 óta egymást váltó történelmi korszakok lenyomatát is őrzi. Itt nyugszanak legnagyobb számban a magyar történelem és kultúra nagyjai, a síremlékek jelentős része művészettörténeti érték, híres építészek, szobrászok alkotása. A sírkertben külön parcellát kaptak a művészek, a jakobinusok, az 1848-as és 1956-os forradalmak hősei. Az emlékezés fontos helyszíne ez a nemzeti emlékhely az október 6-i nemzeti gyásznapon is. Itt nyugszik gróf Batthyány Lajos, az első független felelős magyar kormány miniszterelnöke, akit ugyanezen a napon végeztek ki Pesten, a mai Szabadság téren. Az 1848-49-es honvédek parcellájában található Ormai Norbert, első aradi vértanú emléktáblája, itt kapott végső nyughelyet Maderspach Károlyné, akit Haynau megvesszőztetett és ezért a férje öngyilkos lett. Itt áll a „kilencek oszlopa”, az osztrákok által kivégzett kilenc pesti vértanú sírhelye is. De ezen a helyen emlékezhetünk Mieczysław Korybut Woroniecki lengyel hercegre is, aki a magyar honvédségben harcolt, majd az osztrákok elfogták és kivégezték. De emlékezhetünk ezen a helyen a két legismertebb honvédtisztre: Klapka Györgyre és Görgei Artúrra is. És végül itt található három aradi özvegy, Schweidel Józsefné, Damjanich Jánosné, Lázár Vilmosné sírja, akik mellett helyet kapott a Kazinczy Lajos emlékére állított emlékhely is.
Tisztelt Emlékező Közönség!
A Nemzeti Örökség Intézetének fontos célkitűzése, hogy a magyar történelmet, a nemzet sorsát alakító személyiségeket közelebb hozza az emberekhez, és megismertesse a felnövekvő generációkkal. Ezért szervezzük tematikus sétáinkat és rendkívüli történelemóráinkat, amelyekhez kapcsolódóan ezen a héten, az Aradi Vértanúk Emléknapjának hetében közel ezer diákot fogadunk. Ezért indítottuk útjára Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programunkat, amelynek tesztprogramjához ezekben a hónapokban már közel 200 középiskola csatlakozott, és amelynek köszönhetően a diákok élményalapú oktatással ismerhetik meg majd nemzeti és történelmi emlékhelyeinket, a helyszínen szerezve nemzeti identitásukat erősítő tapasztalatokat. A történelem emberközelivé tételében fontos mérföldkő a Madách Színház A tizenötödik című előadása is, amely egy – egyelőre - szokatlan, de közkedvelt műfajjal mutatja be Kazinczy Lajos hősiességét. Köszönöm Szirtes Tamás igazgató úrnak, hogy megkeresték a Nemzeti Örökség Intézetét a mai emlékhely-avatás gondolatával, és így mi is részesei lehetünk a tizenötödik aradi vértanú ismertebbé tételének.
Tisztelt Emlékező Közönség!
„Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt.” (Vécsey Károly), „Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon. És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom.” (Láhner György) „Legyőztük a halált, mert bármikor készek voltunk elviselni azt.” (Damjanich János)
Az aradi vértanúk utolsó mondatai olyan hősök gondolatai, akik nem féltek szembenézni a halállal a hazájukért. Olyan hősöké, akik tudták: nemzetünk megmaradása fontosabb az egyéni életeknél. Mi és a ma élők mind szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy nem kell az aradi vértanúkhoz hasonlóan az életünket áldozni a hazánkért, de merítsünk a mondataikból erőt, hogy tudjuk: országunk szuverenitásának megőrzésével tartozunk az aradi hősöknek. Nemcsak a tizenháromnak, hanem mind a tizenhat kivégzett honvédtisztnek. Mától ezzel az emlékhellyel Kazinczy Lajos mellett az összes elfeledett aradi vértanúra emlékezhetünk itt, a Fiumei úti sírkert nemzeti emlékhelyen.
Köszönöm, hogy meghallgattak!