A Nemzeti Örökség Intézete 2023-ban Nemzeti Emlék-Őr díjat adományozott Dr. Boross Péter egykori miniszterelnöknek, valamint Rákay Philip kommunikációs szakembernek, és feleségének Wieber Orsolya írónak. A díjak átadására az Országház Gobelin termében került sor 2023. március 29-én.
Dr. Boross Péter laudációja
Dr. Boross Péter történelemformáló életműve során a nemzeti emlékezetkultúra terén is maradandót alkotott. Már 1987-ben a Wekerle-lakótelepi Kós Károly szobor felavatásával elkötelezte magát a magyar nemzeti emlékezet ápolása érdekében. E téren 1999-től elévülhetetlen érdemeket szerzett a Nemzeti Kegyeleti Bizottság létrehozásában nyújtott közreműködésével, majd a – későbbiekben Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak nevezett – testületben betöltött tagsági, később 15 éven tartó elnöki tisztségében, amelynek során hasznos iránymutatásával és bölcs tanácsaival vezette a nemzeti kegyeleti kultúra megerősítése céljából működő szervezet munkáját. A Bizottsággal számos országos megemlékezést kezdeményeztek, sírhelyeket nyilvánítottak védetté és újítottak fel, nemzeti és történelmi emlékhely-nyilvánításokra tettek javaslatot. Személyesen szorgalmazta a budapesti Újköztemető Nemzeti Gyászparkjának méltó rendbetételét, a Fiumei úti sírkert kiemelt módon, állami szinten megvalósuló kezelését, kezdeményezte a Nemzeti Örökség Intézete létrehozását, továbbá mindig szívén viselte a nemzet nagyjainak, különösképpen Antall József miniszterelnök emlékének ápolását. Kiemelten nagy gondot fordított a hősies magyar katonai múlt, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékezetének ápolására.
Lelkesítő, szívhez szóló emlékező beszédéivel generációkat volt képes megszólítani és ösztönözni. Több tucat avatóbeszédet tartott felújított sírok, emléktáblák, emlékhelyek átadása alkalmával.
Két évtizedes, elkötelezett bizottsági munkájának elvitathatatlan eredményeként kiemelkedően hozzájárult a magyar nemzeti emlékezetkultúra kereteinek megteremtéséhez.
Rákay Philip és Wieber Orsolya laudációja
Rákay Philip és felesége, Wieber Orsolya a Petőfi család Fiumei Úti Sírkert Nemzeti Emlékhelyen található síremlékének magánadományból történő felújításával a nemzetépítők sorába emelkedett. Ma, amikor társadalmunkban az egyének saját érdeke legtöbbször mindennél előbbre való, a mecénások olyan példáját adták a hazaszeretetnek és múltunk tiszteletének, amely mindenképpen példaként állítható nemcsak a mának, de a jövőnek is. Bár a Petőfi családból az 1849-ben Segesvár mellett, a fejéregyházi csatamezőn meghalt költő nem nyugszik a megújult sírhelyen, de szelleme belengi a környezetet. Rákay Philip és felesége, Wieber Orsolya anyagi felajánlásának és támogatásának köszönhetően a költő születésének 200. évfordulójára egy újabb méltó helyszínt hozhattunk létre, ahol emlékezhetünk nagy költőnkre. A Nemzeti Örökség Intézete az idén alapított Nemzeti Emlék-Őr Díjjal ezt a mecénási munkát kívánja elismerni, köszönetképpen azért, hogy Rákay Philip és felesége, Wieber Orsolya megmutatta: a dualizmus korának számos jó példájának útján járva ismét jelentkeznek olyan honszerető magyar polgárok, akik önkéntes felajánlásuk révén anyagi áldozattal is hozzájárulnak nemzetünk múltjának méltó megőrzéséhez.