Rövid leírás

Pauler Gyula

 

Pesten ügyvédi irodát tartott fenn (1863–1874), a Magyar Országos Levéltár első vezetője országos levéltárnoki (1874–1893), országos főlevéltárnoki beosztásban (1893–1903). Hosszabb tanulmányutat tett Nyugat-Európában (a levéltárügyet tanulmányozta 1874–1875) és Németországban (a levéltár-építkezést tanulmányozta, 1899). Az MTA II. Osztályának elnöke (1895–1903). A Magyar Történelmi Társulat alapító tagja, első jegyzője (1867–1875), ügyésze (1871–1876), másodelnöke (1898–1903).

Nevéhez fűződik a Magyar Országos Levéltár (MOL) szervezeti felépítésének és ügykörének kidolgozása. Kinevezésekor a levéltári iratok mindössze három termet tettek ki, az 1890-es években a hivatali helyiségeken kívül nyolcvanhárom termet foglaltak el. Az új intézmény egyesítette ugyanis a központi hatóságok iratanyagát, Pauler továbbá kezdeményezte tudományos intézménnyé válását, ill. különböző magániratok átvételével állandó gyarapodását. Összegyűjtötte a magyar diplomatikai levéltár anyagát, visszaszerezte a Hunyadi-levéltár összes, a Frangepán-levéltár töredék anyagát, megindította a bécsi levéltár magyar iratainak megszerzését. Elsőként javasolta a levéltárnoki szakminősítés bevezetését, felvetette egy önálló levéltári épület szükségességét (tervei alapján költözik majd a levéltár a budai Bécsi Kapu térre).

 

(A kép forrása: https://mnl.gov.hu/mnl/ol/pauler_gyula)

Irodalom

Valamikor az 1860-as években, Pauler Tivadartól egyik barátja nagyobb összeget kért kölcsön, amelyet aztán nem tudott visszafizetni. Adós azonban nem akart maradni, felajánlotta hitelezőjének badacsonyi birtokát, amelyet ő – látatlanul – el is fogadott. A birtok kezdetben egyáltalán nem érdekelte Pauler Tivadart, évekig meg sem nézte. Mikor aztán mégiscsak lekocsizott a Balatonhoz annyira megragadta a Badacsony varázsa, hogy azonnal építkezni kezdett. Felépítette azt a nagy, olaszos stílusú villát, amely aztán a Paulerek három nemzedékének lett kedvelt pihenőhelye, nyaralója. Pauler Tivadar birtoka Tomajon, a „Postakereszt” feletti hegyoldalban elterülő három holdas, illetve Badacsonyban, a mostani Római úttól a Balatonig húzódó csaknem két holdas szőlő volt. Időközben annyira megszerette a badacsonyi szőlőt és a villát, hogy végrendeletében megtiltotta azok eladását vagy elaprózását. Így kapta aztán a badacsonyi szőlőt fiatalabb gyermeke, Pauler Gyula, aki szintén a fiára, Pauler Ákosra hagyta a családi birtokot.