Nemzeti Sírhelyek


Gács György, Z. (Z. Gács György; Zartler György)

Rövid leírás

Gács György, Z. (Z. Gács György; Zartler György)

 

A budapesti Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola r. tanára (1945–1953) és igazgatója (1950–1952). A Magyar Iparművészeti Főiskola főisk. tanára (1953–1978), a Díszítőfestő Tanszék vezetője (1953–1965), az Üveg Tanszak alapítója (1965). A Szilikátipari Tervező Tanszék vezetője (1965–1978).

Rendkívül sokoldalú művész, festészettel, grafikával, épületdíszítéssel, üvegfestészettel, szobrászattal is foglalkozott. 1945 előtt linóleummetszeteket készített, amelyek többször politikai utalásokat is tartalmaztak, szimbolikus formában. Táblaképeket is festett, főként tájképeket és portrékat. Pályakezdése óta foglalkoztatta az építészet és a képzőművészet kapcsolata. A főiskolán szakdolgozatot is írt ebből a témából, szombathelyi kiállításán (1967) pedig már „építészettel kapcsolatos műveket” is kiállított.

Nevéhez fűződik továbbá az üvegtervező művészet hazai elindítása: megszervezte a középszintű üvegtervező oktatást (Báthory Júliával, 1952), majd a felsőfokú üvegtervezést is. A díszítőfestő szak tanáraként különféle anyagokat és technikákat tanulmányozott, míg eljutott az üveghez. Az üveg építészeti felhasználásának lehetőségei foglalkoztatták. Először hagyományos technikájú, ólomkeretes üvegablakokat tervezett (Bartók Béla Művelődési Ház, Dunaújváros, 1953–1955). A kecskeméti Arany Homok Szálloda üvegfala már új technikával készült: síküveg alapra ragasztottak színes üvegmozaikokat. A budapesti Közlekedési Múzeumba tervezett üvegkompozíciói ábrázolásukban jelentettek újat. Az üveggel kísérletezve jutott el a kinetikus és op-artos képzőművészeti törekvésekhez. Egy idő után az üvegből készült elemekből (gömb, hasáb, gúla) építkezni kezdett. Átlátszó üveggúlákból és különböző színű üveglapocskákból szerkesztett üvegkompozíciókat, amelyek a néző helyzete alapján színüket, formájukat változtatják, a mozgás érzetét keltve. Első mobilja A kortárs építészet üdvözlése (1969). Kisplasztikákat is készített ragasztott síküveglapokból (A kocka felbontja önmagát, 1972).

(A kép forrása: https://www.kozterkep.hu/alkotok/megtekintes/1801/z-gacs-gyorgy)