Nemzeti Sírhelyek


Szabó Ervin (Schlesinger Ármin)

Rövid leírás

Szabó Ervin (Schlesinger Ármin)

A Képviselőház könyvtárának gyakornoka (1899–1900), a budapesti Kereskedelmi és Iparkamara könyvtárosa (1900–1904), a Fővárosi Könyvtár munkatársa (1904–1911), igazgatója (1911–1918).

A Fővárosi Könyvtárat az angolszász public libraryk mintájára kiterjedt fiókhálózattal rendelkező korszerű népkönyvtárrá kívánta fejleszteni. Azt a célt tűzte ki, hogy a könyvállományban a tudomány, a szak- és a szépirodalom minden ága képviselve legyen; az egyes tárgyakon belül pedig az olvasók különböző műveltségi szintjének megfelelő feldolgozások összegyűjtésére törekedett. Bevezette az akkor korszerűnek számító, az amerikai könyvtárakban ma is általánosan használatos Dewey-féle tizedes osztályozást (TO). A központi könyvtár szakgyűjteményéből társadalomtudományi szakkönyvtárat alakított ki, és létrehozta a könyvtár Budapest-gyűjteményét. Az MSZDP tagja (1900-tól), a Népszava állandó munkatársa és a Népszava Naptár szerkesztője. A Társadalomtudományi Társaság alelnöke (1906-tól). A Világosság c. lap alapító tagja (1904-től), a Huszadik Század c. folyóirat, a Szabadgondolat c. liberális folyóirat állandó munkatársa. Kiadta Marx és Engels válogatott műveit (1904–1908), munkájához segítséget nyújtottak a szociáldemokrácia nemzetközi tekintélyei (pl. Bernstein, Kautsky, Plehanov stb.) is.

Az MSZDP-n belüli baloldali ellenzék vezéralakjaként fellépett a pártvezetés központosító törekvései ellen, a szakszervezetek fontosságát hangsúlyozta (ezáltal a magyarországi szindikalizmus megalapítója és első képviselője). Bírálta az általános választójogért folytatott harc módszereit, az I. világháború kezdetétől következetes antimilitarista nézeteket vallott.