Nemzeti Sírhelyek


Hatvani lovassági összecsapásban elhunyt 10 huszár tömegsírja

Rövid leírás

Hatvani lovassági összecsapásban elhunyt 10 huszár tömegsírja

A hatvani csata az 1849-es magyar szabadságharc tavaszi hadjáratának első ütközete volt, 1849. április 2-án a Habsburg Birodalom és a Magyar Honvédsereg között. Ezzel a csatával kezdődött a magyar offenzíva, amelynek célja Közép- és Nyugat-Magyarország, valamint a főváros felszabadítása volt a birodalmi megszállás alól. Az osztrák haderőt Franz von Schlik tábornok, a magyarokat Gáspár András ezredes és Poeltenberg Ernő alezredes vezette. A magyarokkal együtt harcolt a Józef Wysocki ezredes vezette lengyel légió is. A magyarok győztek, és előrenyomultak Buda és Pest felé.

1849. március 30–31-én megszületett a magyar hadsereg tavaszi hadjáratának a terve. A legtehetségesebb magyar tábornok, Görgei Artúr általános parancsnoksága alatt a legjobb tábornokokat nevezték ki az osztrákok megtámadására készülő hadtest élére, és a Tiszától nyugatra magyar területek felszabadítására (amely a Magyar Királyság területének nagy részét alkotja, s a Habsburg-erők kezén volt). Görgei serege 47 500 főből és 198 lövegből állt, négy hadtestbe szervezve: Klapka György tábornok (I. hadtest), Aulich Lajos tábornok (II. hadtest). Damjanich János tábornok (III. hadtest) és Gáspár András ezredes (VII. hadtest). Az I. Alfréd nevét viselő, Windisch-Grätz hercege irányítása alatt álló birodalmi erők 55 000 emberrel, 214 löveggel és rakétával rendelkeztek három katonai alakulatba szervezve, amelyeket Josip Jelačić táborszernagy (I. hadtest), Anton Csorich altábornagy (II. hadtest), Franz Schlik tábornok (III. hadtest) és egy hadosztály Georg Heinrich Ramberg altábornagy vezetésével.

Az 1849. április 5-ei lovassági összecsapásban elhunyt 10 huszár sírhalmát sokáig egy kisebb fakereszt jelölte. Az 1890-es évek elején közadakozás indult méltó síremlék felállítására, amely 1904-ben készült el. 2009-ben, az új hatvani autóbusz-pályaudvar építésekor elbontásra került a sír. 2010 májusában munkagépek által került elő a sírhely, majd júniusban exhumálták a huszárok földi maradványait. 2010 szeptemberében került sor a síremlék ismételt felállítására és az újratemetésre.