Nemzeti Sírhelyek


Janus Pannonius (Csezmiczei János)

Rövid leírás

Janus Pannonius (Csezmiczei János)

(A kép forrása: Wikipédia)

Irodalom

Valószínűleg Csezmiczei Jánosnak hívták, egy Dráva menti, azóta eltűnt kis faluban, Csezmiczén született. Apját hamar elveszítette, 13 éves koráig anyja, zrednai Vitéz Borbála nevelte, majd taníttatását nagybátyja, Vitéz János, későbbi esztergomi érsek, bíboros vette át. Guarino Veronese ferrarai magániskolájában tanult tovább, végül a padovai egyetemen kánonjogot hallgatott.

A görög és latin nyelven kiválóan beszélő, döbbenetesen nagytudású fiatalember epigrammákat, elégiákat és nagyobb kompozíciókat írt, és látványos verses párbajban legyőzte Ferrara ünnepelt elégiaköltőjét Tito Vespasiano Strozzát.

 

Eddig Itália földjén termettek csak a könyvek,

S most Pannónia is ontja a szép dalokat.

Sokra becsülnek már, a hazám is büszke lehet rám,

Szellemem egyre dicsőbb, s általa híres e föld!

 

Hazatérése után nagybátyja és természetesen az ifjú király, Mátyás pártfogásával elnyerte a pécsi püspökséget. Verseivel az uralkodót dicsőítette, de maga is részt vállalt a nagypolitikában: jelentős szerepet játszott abban, hogy II. Frigyes német-római császár megegyezett Mátyással, aki 1464-től ismét viselhette az ország koronáját. Részt vett abban a követjárásban is, amelynek eredményeként II. Pál pápa engedélyt adott Pozsonyban humanista szellemű egyetem alapítására.

Nem tudni, hogy miért lett kegyvesztett a két János Hunyadi Mátyásnál. Talán azért, mert a király az Oszmán Birodalommal szemben – Hunyadi Jánossal ellentétben – nem vállalt fel egy nagyobb fegyveres ütközetet. A törökellenes nagy háborúra Mátyás a Magyar Királyságot önmagában gyengének ítélte, s amúgy is elfoglalta az uralkodót az utódlással járó belpolitikai és diplomáciai küzdelmek. Mindenesetre Vitéz János és Janus Pannonius 1471-es összeesküvése a Jagelló-házból származó Kázmér mellett kudarcot vallott. A zendülők kegyvesztetté váltak, Janusnak is menekülnie kellett.

 

Azt, kit imént felemelt, most mélybe taszítja az udvar,

És aki tegnap alul volt, ma felülre kerül.

Fortuna játszik-e így, sorsunkkal töltve a kedvét,

Vagy tán önsorsát így szedi rá a király?

 

Itáliába szeretett volna visszajutni. Útközben súlyosan megbetegedett, a Zágrábhoz közeli Medveváron elhunyt. Első temetése titokban történt, a remetei pálos kolostorban; innen került néhány évvel később Pécsre. Holttestét később, 1991-ben találták meg. Földi maradványai 2008. október 22-én leltek végleges nyugalmat a Pécsi Bazilika altemplomában.

 

Itt nyugszik Janus, kivel ősi Dunánkhoz először

Jöttek a szent Helikon zöldkoszorús szüzei.

Ezt a dicsőséget, ó hagyd meg a holtnak, Irigység;

Rosszakarat, kíméld hűlt porait legalább.

 

(A latin nyelven verselő első, név szerint ismert magyar költő 580 évvel ezelőtt, 1434. augusztus 29-én született, sírja a nemzeti sírkert része. A verseket Berczeli A. Károly, Fodor András és Kálnoky László fordításában közöljük.)