Nemzeti Sírhelyek


Simon Mária Etelka

Rövid leírás

Simon Mária Etelka

Érettségije után felvételét kérte a Szegény Iskolanővérek Kongregációjába. A Svetits Intézetben végezte el a tanítóképzőt, ahol 1925-ben oklevelet kapott.

1928-tól a kiskunmajsai elemi népiskolában kezdte meg pedagógiai működését. Kiváló tanítónőnek bizonyult, állandóan képezte magát, nagyfokú empatizmus jellemezte, különösen a szegény származású tanyasi gyermekek irányában. 1935-ben Szegeden kötelezte el magát végleg a szerzetesi életnek, ekkor tette le örökfogadalmát, majd nem sokkal később átvette a kiskunmajsai iskola vezetését.

A második világháború kitörésekor légvédelmi és légoltalmi tanfolyamot végzett, majd ezt oktatta is. Két nővértársával 1941-ben és 1943-ban Észak-Erdély falvaiban missziós körutat tett.

1944 októberében a szovjet csapatok elérték Kiskunmajsát. Egy csoport vörös katona október 22-én rátört a zárdára, ekkor érte halálos géppisztolysorozat Simon Mária Etelkát. A szovjetek a feltehetően még élő nővért egy árokba húzták és földet szórtak rá. Társai csak napokkal később találtak rá, október 25-én titokban temették el a kiskunmajsai temetőben.

A vértanú nővér boldoggá avatása már folyamatban van.

A Szent Gellért Katolikus Általános Iskola falán található emléktábláján a következő felirat olvasható: „Ebben az iskolában működött Simon Mária Etelka, a miasszonyunkról nevezett szegény iskolanővér igazgató, tanító. 46 évesen, tisztasága védelmében 1944. okt. 22-én vértanúságot szenvedett. Emlékét őrzik az iskolanővérek, tanítványai, családja és Kiskunmajsa polgárai.”

Sírja a második világháborús, egyházhoz köthető női áldozatok jelképes sírjának is tekinthető.