Rövid leírás

Tandor Ottó

Képességeit, tudását és munkaerejét már technikus korában felismerte és méltányolta tanára, Steindl Imre. A parlament pályatervének első vázlatát Tandor készítette, Steindl távollétében. Az ócsai templom műemlék-helyreállítási tervét még egyetemi hallgató évei alatt készítette el önszorgalomból, majd később ennek alapján nyerte el a megbízást a megvalósításra. Az iparművészeti múzeum és a millenniumi történelmi kiállítás tervpályázatain díjat nyert. A Magyar Mérnök- és Építész Egylet aranyéremmel és utazási ösztöndíjjal tüntette ki.

A Műegyetem rendes tanára lett. Szabadidejét, ami a katedrán kívül maradt számára, műemlék restauráló tervek foglalták le. Ő restaurálta az ócsai templomot, része volt a jáki templom műemléki helyreállításában is, a nagykanizsai Batthyányak terére pedig múzeumot tervezett.

Steindl 1902-ben bekövetkezett halála után még körülbelül 3 évig egyedül irányította az Országház hatalmas építkezését, amelyből még Steindl életében is kivette a részét.

További jelentősebb alkotásai: a székesegyházi rangra emelkedett, neoromán-neogót stílusú kaposvári Nagytemplom (1886). Másik jelentős műve a Lechner Ödön által tervezett kőbányai Szent László templom Zsolnay-kerámiából készített pazar neogótikus főoltára (1898), továbbá a budapesti műegyetem egyik épülete.